Krakow’a Ne Zaman Gidilir?

krakow-1665081_960_720.jpg

Krakow’da karasal iklim özellikleri hakim olduğu için kışlar oldukça soğuk ve kar yağışlı yazlar ise sıcak geçmektedir. Ortalama 22 derece sıcaklıkla temmuz en sıcak ay olurken ocak ayında bu değer -3’e kadar düşmektedir. Krakow’u ziyaret etmek isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisinden dolayı şehir en kalabalık dönemini geçirir. Sıcak ve nemli hava da yazın gelmenin dezavantajlarından biridir. Eğer fazla kalabalıktan hoşlanmıyor, sakinlik içerisinde gezmeyi seviyorsanız Mayıs, eylül ve ekim aylarını tercih edebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında uçak bileti ve konaklama ücretleri de yaz dönemine göre çok daha uygundur. Bütçenizi aşmadan tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kış sporlarını ve trekkingi seviyorsanız Krakow’a sadece iki saatlik uzaklıktaki Zakopane’ye gidip Tatra Dağı zirvelerinde kayak yapabilirsiniz. Bahar aylarında da binlerce ziyaretçinin doğa yürüyüşü için tercih ettiği Zakopane’de İsveç’i aratmayacak doğa manzaralarına şahit olabilir, kendinizi adeta başka bir dünyadaymış gibi hissedebilirsiniz.

Krakow yıl boyunca birbirinden farklı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Her sene haziran ayında Vistül Nehri’nin kıyısında düzenlenen Wianki Festival ile eğlenceye doyabilirsiniz. Artık bir gelenek haline gelen Music inOld Cracow Festival ise 15 - 31 Ağustos tarihleri arasında Krakowluları klasik müzik ile buluşturuyor. Her akşam Krakow’un farklı bir noktasında klasik müzik dinletilerinin düzenlendiği etkinlik seyahatinize farklı bir deneyim kazandırabilir. Aralık ayında Krakow’a gelmeyi düşünüyorsanız rengârenk yılbaşı pazarlarından alışveriş yapabilir, ışıl ışıl süslenmiş sokaklarda harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.