Singapur Festivalleri

lantern-741304_960_720.jpg

Singapur denilince akla gelen bir başka özellik ise festivallerdir. Asya kültürlerinin bir arada yaşadığı şehir bu kültürlere ait çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Yeni yıl: Şehirdeki en büyük ve görkemli festivallerden bir tanesi tüm dünyada kutlanan yeni yıldır. 31 Aralık gecesi sokaklara dökülen Singapur halkı yeni yılın gelişini büyük bir coşkuyla kutlar. Bütün sokakların ışıl ışıl olduğu ve rengarenk süslerle donatıldığı bu akşamda Singapur halkıyla beraber doyasıya eğlenebilirsiniz.

Çin Yeni Yılı: Yeni yıl kutlamasının haricinde şubat ayında Çin yeni yılı kutlanır. Her yıl şubat ayının ilk günü Çin takvimine göre yeni yıla karşılık gelir. Singapur’da bulunan Çin topluluğu da bu yeni yılı coşkuyla kutlar. 15 gün süren kutlamalar, her gün bir başka eğlenceye ve gösteriye ev sahipliği yapar. Şehirde bu kutlamaya özel yemekler pişirilir, insanlar birbirlerine hediyeler verir, baharın gelişi kutlanır. Bu kutlamaların tadını en çok çıkaranlar ise çocuklardır. Çin yeni yıl kutlamalarının bir geleneği olarak yetişkenler özel olarak hazırlanan kırmızı zarflara bir miktar harçlık koyarak çocuklara dağıtırlar. Sokakların baştan aşağıya kırmızıya boyandığı bu festival sırasında en çok bu kırmızı zarflar mutlu eder çocukları.

Chingay Geçit Törenleri: Şubat ayındaki bir diğer önemli festival ise Chingay Geçit Törenleri’dir. İçerisindeki çok kültürlü yapının ne kadar değerli ve saygıdeğer olduğunu gözler önüne seren bu tören 7-8 Şubat tarihlerinde kutlanmaktadır. Bu tören boyunca bir araya gelen Singapur halkı “knit as one” olarak bilinen ve “bir olarak kaynaşalım” anlamına gelen bir şarkı söyler. Singapur’daki etnik çeşitliliğin kardeşliğini simgeleyen bu şarkının sözleri ise İngilizce, Malayca, Tamilce ve Mandarin dillerindedir.

Yemek Festivali: Mart ayında ise Singapur’da yemek festivali gerçekleşir. Şehirdeki bütün yemek yerleri bu festivale özel fiyat indirimleri yapar ve seyyar satıcılar festival için özel yemekler pişirir. Bütün festival boyunca Singapur adeta büyük bir açık büfeye dönüşür.

Singapur Dragon Bot Festivali: Singapur’da kaçırmamanız gereken bir diğer festival ise Singapur Dragon Bot Festivalidir. Her yıl 12-13 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen bu festivale dünyanın dört bir yanından bot yarışçıları katılarak hünerlerini sergiler. Bedok Reservouir’de düzenlenen festival her yıl renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Deepavali Işık Festivali: Singapur’da görülmeye değer bir diğer festival ise Deepavali Işık Festivali. Her yıl 23 Ekimde kutlanan bu Hindu festivalinde, şehirdeki hemen hemen her yerde mumlar, kandiller, çeşitli tütsüler yakılır. Bu ışıklarla iyinin kötüye galip gelmesi dilenir ve yakılan her mumun yakan kişiye iyilik, bilgelik, mutluluk getirmesi umulur.