Google+

Arama formu

Elazığ Mutfağı

Elazığ Mutfağı

Oğuzlara kadar uzanan Elazığ mutfağı yaklaşık 150 çeşit yemek ve tatlıya sahiptir. Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Odası’nın çalışması ile Gaziantep’ten sonra Elazığ mutfağı Türkiye’nin en zengin ikinci mutfağı olarak seçilmiştir. Kendine özgü bir yemek kültürüne sahip olan Elazığ’a yolunuz düştüğünde gastronomi şöleni yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çorbasından tatlısına kadar çeşitlilik gösteren Elazığ mutfağı hâlâ geleneksel özellikler taşımaktadır. Şehrin birçok yerinde yemekler yer sofralarında yenmektedir. Elazığ’da üç öğün dışında kuşluk ve yatsılık denilen sofralar kurulmaktadır. Yaz aylarında sıkça tercih edilen Harput çorbası, soğuk ayran aşı çorbası olarak da bilinir. Naneli sos ile birlikte servis edilen çorba sıcak günlerde içeni ferahlatmaktadır.

Lobik çorbası ise Elazığ’ın yöresel lezzetlerinden biridir ve yörede yetişen lobik adı verilen börülce benzeri küçük taneli bitki ile hazırlanır. Harput köfte Elazığ’a yolunuz düştüğünde mutlaka denemeniz gereken yöresel bir yemektir. Hem etli hem kıymalı olarak hazırlanabilen kömbe damakları şenlendiren diğer bir lezzettir. İncecik açılan yufkanın şerit halinde kesilerek hazırlanması ile sofraları süsleyen sırın doyurucu bir yemektir. Küncülü köfte Elazığ mutfaklarında sıkça yapılan yöresel yemekler arasındadır. Koçoğlu Restaurant Elazığ’ın yöresel lezzetlerini deneyebileceğiniz en iyi adreslerden biridir. Ensar Mangal Vadisi, Dervişoğulları Restoran ve Ciğerci Kamil Usta Elazığ’a yolunuz düştüğünde uğramanızı önerdiğimiz mekanlar arasındadır. Damak çatlatan lezzetleriyle Gedik Restaurant’ta dostlarınızla yemek keyfi yapabilir, Kavurmacı Bekir Usta’nın nefis kavurmalarını deneyebilirsiniz.

Bayram sofralarının olmazsa olmazı dolanger, şerbetli bir tatlıdır. Halbur hurması da severek tüketilen tatlı çeşitlerindendir. Patile genellikle kahvaltılarda tercih edilirken cevizli sucuk olarak bilinen orcik şehrin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Peynirli ekmek, tutmaç, kara kavurma ve tandır ekmeği de Elazığ sofralarında kendilerine yer bulmuş diğer tatlar arasındadır. Menengiç kahvesi olarak da bilinen çedene kahvesini yolunuz Elazığ’a düştüğünde denemenizi tavsiye ederiz.