Google+

Elazığ Mutfağı

41119 Ağu 2016Lokasyon Detay

Elazığ Mutfağı

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu'nun yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’nin Gaziantep'ten sonra en zengin mutfağına sahip ili Elazığ’dır. Elazığ mutfağında 150'ye yakın yemek ve tatlı çeşidi bulunmaktadır. Et yemeklerinden, zengin çorba çeşitlerine kadar birçok seçenek mevcuttur. Bunlardan bazıları Harput köfte, peynirli ekmek, orcik, içli köfte, gömme, dolanger, ekmek tatlısı ve patiladır. Yörede yemeklerin tarihi Harput'a dayanmaktadır ama Türk yemek kültürüyle de benzerlikler göstermektedir.

Popüler restoranlar

Kebapçı Halit Usta: Elazığ’ın en ünlü kebap adreslerinden biridir. Karışık ızgaras, yoğurtlu beyti, Adana kebap tavsiye edilmektedir. Tek eksiği meze çeşidinin az olması ve diğer restoranlardaki gibi ikramın içinde olmamasıdır.

Kömürhan Kavurma: Yörenin en iyi kavurma yapan mekânı olduğu söylenmektedir. Kavurmayı söğüş salata ve ayranla ikram eden mekânın ev yapımı fırın sütlacı da tavsiye edilmektedir.

Koçoğlu Restoran: Özellikle yöresel Elazığ yemekleri için tercih edilecek bir mekândır. Yöreye özgü bir tatlı olan dolangerin en iyi yapıldığı yerlerden biridir.

Cara Restoran: Kışın nostaljik, yazın şehir manzaralı bir mekan. Sadece yöresel yemeklerle değil, kahvaltısıyla da ünlüdür.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Elazığ ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-