İstanbul'da Alışveriş

İstanbul alışverişte dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Kentte son yıllarda her semti içine alan bir AVM patlaması yaşanmış ve çok sayıda AVM dikilmiş durumdadır. 2016 yılı itibari ile Türkiye'deki 379 AVM'nin %30'u İstanbul'da olup toplam kiralanabilir alanın ise %37'sine sahiptir. 2017 yılında yapılan sıralamaya göre Türkiye'deki en büyük AVM 168 bin metrekare ile Forum İstanbul / Bayrampaşa olup onu Mall of İstanbul / İkitelli, Emaar Square / Çamlıca, Marmara Forum / Bakırköy, İstanbul Cevahir / Mecidiyeköy, Vialand / Eyüp, Marmara Park / Beylikdüzü, Torium / Beylikdüzü, Akasya Acıbadem / Acıbadem, İstinye Park / İstinye izlemektedir. AVM'lerde ünlü markaların şubelerini bulabilir, kötü havalarda kapalı ortam olduğu için dışarıya göre daha rahat alışveriş yapabilirsiniz. 

AVM'leri saymazsak İstanbul’da gayet güzel otantik pazarlar vardır ki bunların başında Kapalıçarşı gelir. Burada çoğu ürün el işidir. Tabii artık el işi yerini Çin malı ürünlere bırakmış durumda. İstanbul’da her iki üründen biri “Made in China” damgasını taşımaktadır. Eğer altın, halı, kilim, bakır ürünlerden hediyelikler almak istiyorsanız Kapalıçarşı ilk durağınız olacak. Baharat, şifalı otlar, lokum, peynir, taze öğütülmüş kahve ve çeşit çeşit yöresel ürünler arıyorsanız Mısır Çarşısı ve Eminönü sokakları da tam size göre. Özellikle genç kızların Türkiye'nin dört bir yanından çeyizlik ürünler almak için geldiği Eminönü, bu anlamda tam bir cennet. Mercan Yokuşu'nu çıkarken göreceğiniz Kürçü Han'da bulunan Paşabahçe Outlet çeyiz severlerin gözdesi. Yine Mercan Yokuşu'nda bulunan Şark Han, hediyelikler hanı diye tabir ediliyor. Battaniye, nevresim, havlu, örtü mü lazım? English Home Outlet ve Taç Outlet yine burada yanyana. Kısacası her türlü mefruşat alışverişiniz, gelin süsü, damat bohçası da dahil her şeyi Eminönü'nde bulabilirsiniz. Sadece çeyizlik değil, hediyelik alışverişiniz için de gerek mimarisi gerek atmosferi ile Eminönü semti doğru adrestir.

Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü’ne gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken etkinliklerin başında şüphesiz ki teknelerdeki balıkçılardan balık ekmek yemek, seyyar turşuculardan turşu ya da turşu suyu içmek ve yine seyyar lokmacılardan tatlı alarak menüyü tamamlamak olmalı. Eğer keyifli bir şekilde karnınızı doyurduysanız Eminönü gezilecek yerler listesini sırayla görebilirsiniz.

Yeni Cami: Eminönü’nün simgelerinden biri ve diğer adıyla Valide Sultan Cami. 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan ve 1665’te zamanın padişahı IV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük uğraşları ve bağışları ile tamamlanıp ibadete açılan bu cami yerli ve yabancıların büyük ilgisini görüyor. Caminin en büyük özelliklerinden biri de Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneği olmasıdır. Bunun yanı sıra Osmanlı dönemi Türk mimarisinde yapımı en uzun sürede tamamlanabilen cami unvanına sahiptir. Mimar Davut Ağa rafından yapılmaya başlanmış, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa devamını getirmiş ancak Safiye Sultan’ın ölümü ile yarım kalan cami başlangıcından ancak 66 yıl sonra dönemin baş mimarı Mustafa Ağa tarafından IV. Mehmed zamanında bitirilebilmiştir.

Mısır Çarşısı: Eminönü’ne gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri de burasıdır. Yeni Camii’nin arkasında, Çiçek Pazarı’nın yanındadır. İstanbul’un en eski kapalı çarşısı olan bu çarşı aktarlarıyla bilinir. İlaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri ya da değişik gıda maddeleri de bulabilmek mümkündür. Yeni Camii’nin yanında yer alan L şeklindeki yapının altı kapılarından biri Haseki Kapısı’dır. Buranın üstündeki kısım iki katlı olup üst kat zamanında mahkemeymiş ve esnafın kendi arasında ya da halkla sorunları çözülürmüş.

Hoca Paşa Sokak: Hoca Sinan Paşasokağı’na ismini veren, Fatih Sultan Mehmet’in hocasıymış. Yerli ve yabancı turistlerin gezmek ve yöresel tatları denemek için uğradığı Hoca Paşa Sokak trafiğe kapalı ve tamamen turistik bir bölge. Marmaray ile ulaşım da oldukça kolay. İyi gezmeler…

Eminenö'ne Nasıl Gidilir? 

Eminönü yol tarifi şu şekilde: Ataköy’den Eminönü’ne gitmek için, öncelikle M1 hattı metrosuna binmeniz gerekiyor. Bu şekilde, Şirinevler, Bahçelievler ve Bakırköy-İncirli duraklarından geçerek Zeytinburnu durağına ulaşabilirsiniz. Aynı durağa metrobüs hattını kullanarak da gitmek mümkün.

Daha sonra T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Metrobüs hattı üzerindeyseniz Zeytinburnu durağında indikten sonra T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den ya da Üsküdar’dan motor ve vapur seferiyle de direkt ulaşmak mümkün. Ayrıntılı bir güzergah ve özel aracınız için tarif Eminönü harita ile mümkün olabilir.

Eminönü Vapur Saatleri

Eminönü’ne vapurla da ulaşabileceğinizi belirtmiştik. Vapur saatlerinin ayrıntısına gelecek olursak Kadıköy’den haftaiçi 07.00’den 20.40’a kadar her 20 dakikada bir vapur seferi var. Eminönü’nden Kadıköy’e ise 07.30’dan başlayarak 21.40’a kadar yine her 20 dakikada bir sefer mevcut.

Cumartesi günleri ise Kadıköy’den ilk sefer 07.10, son sefer ise 20.30’da ve yine 20 dakikada bir. 07.40’ta Eminönü’nden başlayan seferler 21.00’de son buluyor. Pazar ve tatil günleri ise 07.10 – 20.30 arası 20 dakikada bir Kadıköy’den Eminönü’ne doğru giderken, Eminönü’nden Kadıköy yönüne seferler 07.40 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Eminönü-Adalar Vapuru

Eminönü – Adalar vapur seferiyle ilgili bilgimizi de verelim. Eminönü’nden ilk sefer çok erken oluyor: 06.50. Bu seferi 08.00, 10.00,12.00, 14.00, 16.30, 18.40, 19.40 ve 23.00 takip ediyor. Bu seferler Eminönü İskelesi başlangıçlı olup Kadıköy’e uğradıktan sonra sırasıyla Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya gidiyor.  Büyükada yönünden Eminönü’ne doğru yola çıkan vapur ise sabah 05.50’te başlıyor. Bu seferi 06.35, 09.00, 10.30, 12.55, 15.00, 17.30, 18.15 ve 20.20 ile son sefer takip ediyor.

Eminönü'nün Özel Alışveriş Noktaları

Piyasanın nabzının attığı yerlerden biri tartışmasız ki Eminönü. Burada, aklınıza gelmeyecek çeşitlilikte ürünü hem bir arada görüp hem de daha ucuza satın alabilmeniz mümkün. Meşhur tarihi dokunun içerisinde kalabalığa karışıp, daracık sokak ve hanları gezerek, bambaşka bir aleme dalacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu yüzden de erken saatlerde gitmenizde fayda var. Kalabalığın nispeten az olması için de hafta içi bir gün gitmek iyi olacaktır. Bunun bir sebebi de hanların birçoğunun pazar günleri ve bayramlarda kapalı olması. Cumartesi günleri açık olsa da epey kalabalık oluyor. Fakat Mısır Çarşısı ve onun hemen yanında bulunan Hasırcılar Sokağı pazar günleri de açık.

Eminönü'nde Toptan Ürün Satan Mağazalar

Eminönü çeşitlilik ve ucuzluğun vazgeçilmez adresiyken alacağınız ürünler bir de toptan oldu mu, başka bir yerden almak aklınıza bile gelmez. Toptan deyince akla ilk gelen yerlerden biri. Toptan kıyafet, iç çamaşırı, parti malzemeleri, nikah süsleri ve şekerleri, bebek ürünleri, hediyelik ve uygun fiyatlı süs eşyaları, düğün malzemeleri, cezveler, sahanlar, takılar, bijuteri ürünleri ve daha pek çok şeyi toptan olarak uygun fiyata bulmak mümkün. Toptan alışveriş için haydi Eminönü’ne! İyi alışverişler.

Alışverişin Yıldız Takımı: Kadıköy, Beşiktaş ve Nişantaşı

Eğer ben Eminönü kalabalığına giremem diyorsanız, daha lüks alışverişler için Nişantaşı'nın hepsi birbirinden şık ve cıvıl cıvıl butikleri sizleri bekliyor. Tasarım ürünlerden el yapımı ayakkabılara, moda evlerinden ünlü markaların en şık şubelerine kadar aradığınız ürünün en kalitelisini bulmamanız imkansız. Alışveriş arasında buradaki tatlıcılarda soluklanmayı da unutmamak gerek. 

Özellikle genç nüfusun İstanbul'da yaşamayı en çok sevdiği yer olan Kadıköyise tamamen başka bir alışveriş atmosferine sahip. Burada bulabileceğiniz ürünler sınırsız, yaratıcı ve özel diye tanımlanabilir. Her yanda kafeler, bistrolar, publar, tasarım dükkanlar, hediyelik eşyalar, sanat evleri, resim galerileri, eğlence ürünleri bulabilirsiniz. En çeşitli puzzle'lardan eğlenceli maketlere, birbirinden değişik şapkalardan el yapımı çantalara, aksesuar, takı, heykel, kırtasiye ürünleri, dekoratif ev ürünleri, kozmetik, kitap vs aklınıza gelecek tüm hobi ürünleri için Kadıköy doğru adres.

Avrupa yakasının en güzel semtlerindenBeşiktaşise çoğu özelliği ile Kadıköy'e benzer. Takıcılar, butikler, hobi merkezleri ile Beşiktaş diğer bir alışveriş alternatifi. Beşiktaş'tan Ortaköy'e yürürseniz tezgahlarda hepsi birbirinden şahane takılar bulacaksınız. Özellikle haftasonları kurulan pazar tezgahlarında el yapımı pek çok ürün satılmaktadır. Rengarenk boncuklar, maketler, süs eşyaları ve Ortaköy atmosferi burayı özel kılmaktadır. 

İstanbul’un en gözde alışveriş duraklarının başında İstiklal Caddesi, Teşvikiye Caddesi, Eminönü ve Bağdat Caddesi gelir. Özellikle Teşvikiye Caddesi Avrupa modasını temsil etmektedir. Bununla beraber kenttin her semtinin yerel pazarları belirli günlerde kurulmaktadır. Bu pazarlar ise kaçırılmayacak derece güzel ürünlere ev sahipliği yapıyor. Tam da bu sebepten ötürü cıvıl cıvıl olan pazar yerleri oldukça meşhur. İstanbul'un yerli halkı genellikle bu pazarlara akın ederek uygun fiyata en moda ürünleri satın alırlar. Ne arasanız bulabileceğiniz Feneryolu Pazartesi Pazarı, en ucuz pazarlardan biri Kadıköy Salı Pazarı, bir numaralı sosyete pazarı Yeşilköy Çarşamba Pazarı, küçük bir sosyete pazarı Erenköy Perşembe Pazarı, iğne atsan yere düşmez Fındıkzade Cuma Pazarı, en popüler olanlardan Beşiktaş Cumartesi Pazarı, uygun ve şık birarada Beylikdüzü Pazar Pazarı İstanbul'un meşhur pazarlarıdır. Bunun dışında Bomonti Bit Pazarı en ilginç objeleri, antikaları, tasarımları bulabileceğiniz neredeyse tek pazar.

Antika düşkünleri için tam bir hazine olan İstanbul'un eski semtleri antika çarşılara ve belirli günlerde kurulan antika pazarlarına ev sahipliği yapar. Antikaseverler İstanbul'daki antika pazarları yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirler.