Google+

Arama formu

İstanbul'da Alışveriş

İstanbul'da Alışveriş

İstanbul alışverişte dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Kentte son yıllarda her semti içine alan bir AVM patlaması yaşanmış ve çok sayıda AVM dikilmiş durumdadır. 2016 yılı itibari ile Türkiye'deki 379 AVM'nin %30'u İstanbul'da olup toplam kiralanabilir alanın ise %37'sine sahiptir. 2017 yılında yapılan sıralamaya göre Türkiye'deki en büyük AVM 168 bin metrekare ile Forum İstanbul / Bayrampaşa olup onu Mall of İstanbul / İkitelli, Emaar Square / Çamlıca, Marmara Forum / Bakırköy, İstanbul Cevahir / Mecidiyeköy, Vialand / Eyüp, Marmara Park / Beylikdüzü, Torium / Beylikdüzü, Akasya Acıbadem / Acıbadem, İstinye Park / İstinye izlemektedir. AVM'lerde ünlü markaların şubelerini bulabilir, kötü havalarda kapalı ortam olduğu için dışarıya göre daha rahat alışveriş yapabilirsiniz. 

AVM'leri saymazsak İstanbul’da gayet güzel otantik pazarlar vardır ki bunların başında Kapalıçarşı gelir. Burada çoğu ürün el işidir. Tabii artık el işi yerini Çin malı ürünlere bırakmış durumda. İstanbul’da her iki üründen biri “Made in China” damgasını taşımaktadır. Eğer altın, halı, kilim, bakır ürünlerden hediyelikler almak istiyorsanız Kapalı Çarşı ilk durağınız olacak. Baharat, şifalı otlar, lokum, peynir, taze öğütülmüş kahve ve çeşit çeşit yöresel ürünler arıyorsanız Mısır Çarşısı ve Eminönü sokakları da tam size göre. Özellikle genç kızların Türkiye'nin dört bir yanından çeyizlik ürünler almak için geldiği Eminönü, bu anlamda tam bir cennet. Mercan Yokuşu'nu çıkarken göreceğiniz Kürçü Han'da bulunan Paşabahçe Outlet çeyiz severlerin gözdesi. Yine Mercan Yokuşu'nda bulunan Şark Han, hediyelikler hanı diye tabir ediliyor. Battaniye, nevresim, havlu, örtü mü lazım? English Home Outlet ve Taç Outlet yine burada yanyana. Kısacası her türlü mefruşat alışverişiniz, gelin süsü, damat bohçası da dahil her şeyi Eminönü'nde bulabilirsiniz. Sadece çeyizlik değil, hediyelik alışverişiniz için de gerek mimarisi gerek atmosferi ile Eminönü semti doğru adrestir.

İstanbul'da Alışveriş-1

Eğer ben Eminönü kalabalığına giremem diyorsanız, daha lüks alışverişler için Nişantaşı'nın hepsi birbirinden şık ve cıvıl cıvıl butikleri sizleri bekliyor. Tasarım ürünlerden el yapımı ayakkabılara, moda evlerinden ünlü markaların en şık şubelerine kadar aradığınız ürünün en kalitelisini bulmamanız imkansız. Alışveriş arasında buradaki tatlıcılarda soluklanmayı da unutmamak gerek. 

Özellikle genç nüfusun İstanbul'da yaşamayı en çok sevdiği yer olan Kadıköy ise tamamen başka bir alışveriş atmosferine sahip. Burada bulabileceğiniz ürünler sınırsız, yaratıcı ve özel diye tanımlanabilir. Her yanda kafeler, bistrolar, publar, tasarım dükkanlar, hediyelik eşyalar, sanat evleri, resim galerileri, eğlence ürünleri bulabilirsiniz. En çeşitli puzzle'lardan eğlenceli maketlere, birbirinden değişik şapkalardan el yapımı çantalara, aksesuar, takı, heykel, kırtasiye ürünleri, dekoratif ev ürünleri, kozmetik, kitap vs aklınıza gelecek tüm hobi ürünleri için Kadıköy doğru adres.

Avrupa yakasının en güzel semtlerinden Beşiktaş ise çoğu özelliği ile Kadıköy'e benzer. Takıcılar, butikler, hobi merkezleri ile Beşiktaş diğer bir alışveriş alternatifi. Beşiktaş'tan Ortaköy'e yürürseniz tezgahlarda hepsi birbirinden şahane takılar bulacaksınız. Özellikle haftasonları kurulan pazar tezgahlarında el yapımı pek çok ürün satılmaktadır. Rengarenk boncuklar, maketler, süs eşyaları ve Ortaköy atmosferi burayı özel kılmaktadır. 

İstanbul'da Alışveriş-2

İstanbul’un en gözde alışveriş duraklarının başında İstiklal Caddesi, Teşvikiye Caddesi, Eminönü ve Bağdat Caddesi gelir. Özellikle Teşvikiye Caddesi Avrupa modasını temsil etmektedir. Bununla beraber kenttin her semtinin yerel pazarları belirli günlerde kurulmaktadır. Bu pazarlar ise kaçırılmayacak derece güzel ürünlere ev sahipliği yapıyor. Tam da bu sebepten ötürü cıvıl cıvıl olan pazar yerleri oldukça meşhur. İstanbul'un yerli halkı genellikle bu pazarlara akın ederek uygun fiyata en moda ürünleri satın alırlar. Ne arasanız bulabileceğiniz Feneryolu Pazartesi Pazarı, en ucuz pazarlardan biri Kadıköy Salı Pazarı, bir numaralı sosyete pazarı Yeşilköy Çarşamba Pazarı, küçük bir sosyete pazarı Erenköy Perşembe Pazarı, iğne atsan yere düşmez Fındıkzade Cuma Pazarı, en popüler olanlardan Beşiktaş Cumartesi Pazarı, uygun ve şık birarada Beylikdüzü Pazar Pazarı İstanbul'un meşhur pazarlarıdır. Bunun dışında Bomonti Bit Pazarı en ilginç objeleri, antikaları, tasarımları bulabileceğiniz neredeyse tek pazar.

Antika düşkünleri için tam bir hazine olan İstanbul'un eski semtleri antika çarşılara ve belirli günlerde kurulan antika pazarlarına ev sahipliği yapar. Antikaseverler İstanbul'daki antika pazarları yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirler.