Kapadokya Mutfağı

1
 

Kapadokya mutfağında bolca bakliyat ve et yemeği görebilirsiniz. Yörenin tarım ürünleri ve komşuları düşünüldüğünde; ovalardaki ve vadilerdeki verimli topraklardan gelen bakliyat konusunda oldukça zengindir ve bunu yemeklerinde sıklıkla ve bolca kullanır. Yörenin küçükbaş hayvancılığa da yatkın olması sebebiyle kuzu ve koyun etine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Haliyle bölgede çok sayıda güveç yemeği mevcuttur. Ana yemeklerin yanında genellikle yoğurt, cacık ya da mevsim salatası ile kaşık salatası gibi mezeler eşlik eder. Ana mutfakta çok fazla sebze yemeğine rastlanmaz.

Ancak bunların arasından en meşhuru şüphesiz ki Kapadokya’nın testi kebabıdır. Gittiğiniz restoranda yöreye özgü bir seremoni eşliğinde testinin kırılmasıyla sıcacık olarak servis edilen bu et yemeğini denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle Türk geceleri ve turistik gezilerde size ikram edilecek menüler arasında testi kebabı, sonrasına kuru fasulye, pilav eşlik edecektir. Yöre halkı bu ürünleriyle gurur duyar ve misafirlerine ikram eder. Ayrıca düğün çorbası, koyun yahnisi, nohutlu yahni, ayva dolması, patates ve bulgur karışımından yapılan dıvıl yemeği tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Bağcılıkla ünlü Kapadokya’da ayrıca birbirinden özel el yapımı şaraplar da unutulmamalıdır. Üzüm asmalarıyla dolu bölgede, 4000 yıldır şarap üretilmektedir. Özellikle Avanos tarafında üretilen şarapları denemenizi tavsiye ederiz. Üzüm şaraplarının yanı sıra meyve şarapları da denenmesi gereken hafif lezzetler arasındadır.