Bulgaristan Mutfağı


wikimedia.org

Bulgar mutfağı Slav kültürü ile Akdeniz lezzetlerinin lezzetli birlikteliğinden oluşmaktadır. Bu lezzetlere bir de yaklaşık 500 yıllık Osmanlı hâkimiyetinin de katkısı eklenince ortaya oldukça zengin ve eklektik özelliği olan bir tatlar birlikteliği çıkmaktadır.

Et yemeklerinin yanı sıra sebzeler de Bulgar mutfağının önemli bir parçası durumunda. Yemeklerde sıklıkla kullanılan süt, sarımsak, soğan; baharat olarak da kekik ve nane Bulgar yemeklerinin vazgeçilmez tatlarındandır. 

Osmanlı mutfağının etkileri de Bulgar mutfağına Türklerin yabancılık çekmemesinin nedenlerinden biridir. Yemeklerde bizde olduğu gibi öncelikle çorba servis edilir, daha sonra sıra etli yemekler ya da sebze yemeklerine gelir. Sarma, dolma, kızartma ve kebapların yanı sıra baklava ve kadayıf gibi hiç de yabancısı olmadığımız tatlar mevcut.
Kızarmış özel kaşkaval peynirini de ayrı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Rakiya adı verilen ve adını tahmin edilebileceği üzere geleneksel Türk rakısından alan ancak rakının aksine açık sarı renkteki içkisi de oldukça meşhurdur. Rakiyanın yanı sıra geleneksel Bulgar şarapları ve likörler de denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. 

  • Di Wine Restaurant :İlgili personeli ve kaliteli şarapları ile lezzetli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz bir mekan.      
  • Happy: Suşiden köfteye oldukça geniş bir et menüsü olan ve esasında bir ızgara restoranı olan mekân göz önünde bulundurulması gereken tercihlerin başında geliyor.
  • Mr. Baba: Otantik bir gemi içerisinde kurulmuş olan bu deniz ürünleri restoranı oldukça farklı bir ortamda yemek deneyimi yaşamak için birebir.
  • Villa Marciana: Oldukça şık bir tarzda restore edilmiş olan mekân lezzetli ve geniş yelpazeli menüsü ile denemeye değer.
  • Staria Chinar: görece küçük bir restoran olan Staria Chinar öğle yemeği için oldukça ideal.
  • Rappongi Beach: Teras katta bulunan restoran özellikle balık yemekleri ile oldukça ünlüdür.
  • The Bay: Sahil kenarında bulunan restoran iç açıcı deniz manzarası ve lezzetli yemekleriyle denemeniz gereken bir mekân.
  • Red Rock: 100’den fazla şarap çeşidi ve zengin menüsü, çok sayıda salatası ve deniz ürünleri ile yine denize nazır bir restoran.
  • Captain Cook: Yine deniz ürünleri ile ünlü şık bir restoran.
  • Dom na Arkitekta: Geleneksel Bulgar mutfağından tatları deneyebileceğiniz sıcak servisi ile oldukça ünlü bir mekân.

VARNA’DA BAHŞİŞ- Varna’da aldığınız hizmetten memnun kalmanız durumunda hesabın %10 u civarından bahşiş vermek uygundur.