Ho Chi Minh Şehir İçi Ulaşım

vietnam-2463460__340.jpg

Şehir içi ulaşım çok gelişmemiştir. Yerli halkın yaklaşık %80’i motosiklet ile ulaşımlarını sağlamaktadır. Vietnam’a “motosiklet ülkesi” de denilmektedir. “Dünyada kişi başına en çok motosiklet düşen” ülke unvanına sahiptir ve bunu şehre ayak bastığınız ilk anlarda itibaren görebilirsiniz. Halkın çoğu işlerine, okullarına ve diğer her türlü yere motosikletlerle ulaşım sağlamaktadır. Ho Chi Minh şehrinde yaklaşık 7,4 milyon motosiklet bulunmaktadır. Her ne kadar çok motosiklet bulunsa da taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz fakat çoğu taksici taksimetreyi açmayarak gideceğiniz yere çok daha yüksek fiyatlara götürmektedir. Diğer ülkelere göre taksi fiyatları oldukça ucuzdur ama yine de taksiye binerken taksimetrenin açık olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Bunun için şehir içinde güvenilir taksi firmalarından taksi çağırabilirsiniz. Mai Linh ve Vinasun taksi firmalarından çağıracağınız taksilerle güvenilir bir yolculuk yapabilirsiniz. Taksi fiyatları kilometre başına yaklaşık 15.000 dong’dur.

Tek kişiyseniz ve sırt çantanız çok ağır değilse Ho Chi Minh’in tecrübesini yaşamak istiyorsanız mototaksileri de deneyebilirsiniz. Sizin için ilginç bir deneyim olacaktır ve şehri hissetmek açısından güzel bir fırsat olabilir. Kalabalık bir grup iseniz araç kiralayarak da şehir içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçlar direkt olarak turistlere kiralanmamaktadır bunun sebebi ise şehir içinde bulunan yol tabelalarının hepsinin Vietnamca yazılmasıdır. Çoğu turist yol bulmakta zorlanmaktadır bunun yerine İngilizce bilen deneyimli şoförler turistlere eşlik etmektedir.

Ayrıca otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler için ise şehirde 150’den fazla otobüs hizmet vermektedir. Otobüsler ile şehrin her noktasına ulaşım mümkündür. Ben Thanh otobüs terminalinde bulunan Ben Thanh Market’ten otobüs güzergâhlarını gösteren haritaları görebilirsiniz. Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir. Tercih ederseniz araç da kiralayabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım sağlayacak olanlar için 147 ve 152 numaralı otobüslerle yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüsler 06.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Saat 18:00’dan sonra Ho Chi Minh şehrine ulaşanlar için ise taksi ile şehir merkezine ulaşabilirler bunun için güvenilir olan Mai Linh veya Vinasun gibi taksi firmaların seçilmesi tercih edilmektedir. Taksi ücretleri yaklaşık 145.000 dong’dur.