Büyüleyici Bir Kış Masalına Yolculuk - Beyaz Ülke Laponya (1. Bölüm)

Yıllardır düşlerimde yer alan bir hayalimi daha gerçekleştirmeyi umut ederek yine düşüyorum yollara. Finlandiya’nın kuzeyinde, Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alması nedeniyle kutup iklimin hâkim olduğu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra çok ilginç bir doğa olayı olan muhteşem “kuzey ışıkları” görüntüleriyle ünlenen Lapland yani Laponya’ya bu ışıkları görebilmeyi umut ederek gidiyorum.

Turizm açısından oldukça zengin Finlandiya Laponya'sı, kuzey ışıkları olarak bilinen “aurora borealis” ışıklarını görmek için en uygun yerlerden biri. Özellikle kış aylarında yani kasım – mart arası aylardave açık, bulutsuz havada görülebilirken nadiren diğer aylarda da görülebiliyor. Bu sıra dışı ışıkları izlemek için gelen ziyaretçiler ışıklardan arınmış karanlık alanlarda, ormanın içinde üstü tamamen camla kaplı özel odalarında yattıkları yerden bile görebilmekteler. Ancak bu bir doğa olayı ve görebilme şansınız sadece gittiğiniz dönemde havanın bulutsuz ve açık olması, kısacası “şansınız” varsa demek yanlış olmaz.

Gidecek olursanız “aurora forescast” uygulamasından ışıkları takip etmeyi unutmayın, cep telefonlarınıza da indirebilirsiniz.

Lapland bölgesinin doğal güzelliğini anlatmak ise hayli güç, yeryüzünde nadir bulunacak bir cennet. Yılın neredeyse yarıdan fazla zamanında yer gök bembeyaz, ağaçlar beyaz gelinliklerini giyiyor, birkaç ay toprağı göremiyorsunuz.

Ancak bu beyaz hayat bir çile olmaktan ziyade ziyaretçilerine müthiş bir keyif ve doğasının en güzel görüntülerini tertemiz bir beyazlıkla sunarken gökyüzüne de rengârenk ışıklarını saçarak inanılmaz, unutulmaz anlar yaşatıyor.

Son bir iki senedir ülkemizde çok popüler bir gezi rotası olan Laponya neresi, bir ülke mi derseniz Fenno-İskandinavya; İskandinav Yarımadası, Kola Yarımadası, Karelya ve Finlandiya'nın bulunduğu, Kuzey Kutup Dairesi’nin geçtiği alan olduğunu söylememiz gerekir. Bu bölgede İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve Rusya’nın kara parçaları bulunmakta.

Yerli halkı, bu bölgelere dağılmış bir şekilde yaşayan, artık sayıları çok azalmış olan Sami uluslarından biri Laponlar. Kendilerini temsil edecek ve geleneksel renklerinden olan kırmızı, yeşil, sarı ve maviden oluşan bir bayrakları da var.

Ocak ayının son haftası, soğuk bir sabahın ilk saatlerinde İstanbul’a veda ediyor ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye doğru yola çıkıyoruz. Helsinki’den sonra gezi rotamızdaki ilk şehir Lapland’ın başkenti ve merkeziRovaniemi.

Sonrası, bembeyaz bir cennette müthiş yerler ve inanılmaz maceralarla dopdolu bir hafta. Neler yok ki..

Ben gezdiğimiz gördüğümüz her şeyi, yaşadığımız tüm heyecanları detayları ile anlatacağım sizlerle ama önce kısaca muhteşem programımıza bir göz atalım.

Noel Baba’nın köyü Santa Claus’a gideceğiz mesela. Sevimli, yaşlı Baba’nın Noel’ini kutlamak, bu arada da bir fotoğraf çektirip, sevdiklerinize oradan artık unuttuğumuz şeylerden olan kartpostal atmak hoş bir nostalji olmaz mı? Sahi siz kartpostalımı aldınız mı?

Ren geyiği çiftliğine de gittik elbette, ülkenin sembollerinden bu sevimli hayvanları görmeden tanımadan, Lapon kültürü hakkında bilgi almadan Finlandiya’dan dönülür mü? Bu geyiklerin çektiği kızaklarla bembeyaz ve muhteşem bir ormanda, beyazlara bürünmüş ağaçların arasında keyifli bir gezinti yapacağız.

Husky safari gezisinde husky çiftliğinde kuzeyin şipşirin hayvanlarının çektikleri kızaklara binmek, onları tanımak, yaşamları ve aldıkları eğitimler hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu sevimli hayvanların çektiği kızaklara da bineceğiz elbette ama binmeden önce kısa bir eğitim almalıyız, neden mi? Yerinde duramayan bu hayvancıkların çektikleri kızakları biz kullanacağız da ondan. Üstelik bize birer “sürüş sertifikası” da verecekler.

Snow Otel buzdan inşa edilmiş ve içindeki her şey buz. Yerler, duvarlar, yataklar, bar, restoran ve kilisedeki iskemleler, bardaki bardaklar dâhil her şey. Evet, Finlandiya’nın ünlü Buz Oteli’nde konaklayacağız bir gece, nasıl uyunuyor, üşüdük mü? Merak ettiniz değil mi?. Peki, bu otel hiç erimez mi? Ya yaz aylarında ne oluyor, açık mı?

Kuzey ışıklarını daha rahat izleyeceğimiz bir ortam, her tarafı cam İglo Otel ve benimle birlikte tüm dostlarımın da heyecanla beklediği, bu geziye çıkmamın en önemli nedeni olan ışıkları görecek miyiz acaba?

Tüm bu ilginç ve heyecanlı anlarla dolu seyahatimiz başlıyor. Sizlere anlatacağım sıra dışı, olağanüstü deneyimlerle dolu gezi programımızı, yaşadığımız maceraları merak ediyorsanız, kısacası öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri tüm detayları ile dinlemeye, yaşadıklarımı birlikte yaşamaya hazır mısınız? Ben tüm detayları farklı bölümlerde keyifle yazdım, umarım siz de keyifle okuyacaksınız.

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-2-bolum3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-3-bolum
4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-4-bolum
5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-5-bolum-0
6. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-6-bolum
7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-7-bolum
8. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-8-bolum
9. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-9bolum
10. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-10-bolum 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.