Frankfurt Festivalleri

Frank4.jpg

Frankfurt, entelektüel bir şehirdir. Yıl içerisinde farklı zamanlarda hem gelenekselleşmiş hem de modern zamanlarda şehre yeni adapte edilmiş birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Museumsuferfest: Almanya'nın en büyük kültür festivallerinden biridir ve şehir merkezinde ana nehir kıyısı boyunca ağustos sonunda üç gün içinde 3 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Orada bulunan 20 müze geceye kadar açıktır. Canlı müzik, dans gösterileri, dünya çapındaki zanaat, mücevher, kıyafet ve yemek stantları kurulmaktadır.

Dippemess: Frankfurt'un en eski halk festivali, Paskalya'da ve eylül ayının sonlarında doğu bölgesinde altı ayda bir gerçekleşen Stoneware Festivali'dir. "Dippe", diğer birçok Alman bölgesinde anlaşılamayacak olan "pota" veya "kavanoz" anlamına gelen bölgesel bir Hessen lehçesi kelimedir. 14. yüzyılda ilk kez bir yıllık pazar olarak bahsetmişken artık bir eğlence parkı haline gelmiştir. Festivalde geleneksel olarak hazırlanmış kavanozlar ve çömlekler sunulduğundan orijinal amacını hâlen korumaktadır.

Wäldchestag: Ormancılık Günü bölgesel bir tatil olarak biliniyor, çünkü 1990'lı yıllara kadar Frankfurt dükkânlarının bu günlerde kapalı olması yaygın bir olaydı. Festival, salı günü resmî Wäldchestag ile Pentecost'tan dört gün sonra gerçekleşir. Eşsiz konumuyla, Frankfurt şehir ormanında, Niederrad şehir merkezinin güneybatısında gerçekleşir. "Wäldches", "küçük orman" anlamına gelen Almanca "Wäldchen" sözcüğünün bölgesel bir lehçesinden gelmektedir.

Nacht der Museen: Müze festivali, her yıl nisan veya mayıs aylarında bir gece yapılır. Frankfurt'taki 50 müze ve komşu şehir Offenbach am Main’deki müzeler, saat 02.00'ye kadar açık olup, özel müzik etkinlikleri, dans gösterileri, okumalar ve rehberli turlar gerçekleştirilir. Müzeler arasında ücretsiz servis bulunmaktadır. 2010 yılında yaklaşık 40.000 ziyaretçi katılmıştır.

Nacht der Clubs: Kulüpler arasında düzenlenen bir festivaldir. Bir biletle birden fazla kulübe girebilir ve kulüpler arası servislerle ziyaretçiler gece boyunca gezerek eğlenir.

Luminale: Işık festivali, fuarın ışık ve bina sergisine paralel olarak, 2000 yılından bu yana yılda iki kez düzenlenmektedir. Etkinlik için birçok bina özel olarak aydınlatılıyor. 2008 yılında 220'den fazla ışık kurulumu görülebilmiş ve 100.000 ziyaretçi çekilmiştir.

Wolkenkratzer Festivali : Gökdelen Festivali, Almanya'da eşsizdir. Son zamanlarda Mayıs 2013'te yaklaşık 1,2 milyon ziyaretçiyi cezbetmiştir. İki gün boyunca çoğu gökdelenler halka açıktır. Gökyüzü dalıcıları, taban atlama telleri, havai fişekler ve lazer şovları ekstra turistik yerlerdendir.