Bhutan Kültürü

20. yüzyılın ortalarına kadar dışa kapalı bir ülke olarak, kendini izole etmiş bir şekilde yaşayan Bhutan’da, ister istemez gelenekler hiç bozulmamış. Tüm kültürel zenginlikleri halen eskisi gibi devam ettiriliyor. Bhutan’da Budizm, yani dini bir yaşam tarzı hüküm sürmektedir. Hayat standartlarını, hareketlerini ya da davranışlarını dine göre şekillendiriyorlar.

Kralın yetkilerini parlamentoya devrettiği, şeffaf bir ülke olan Bhutan’da Kral, halkla aynı kıyafeti giyiyor ve halkın arasında dolaşıyor. Ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz. Okuryazarlık oranı ise yüzde 42.

Kadınlar ve kız çocukları Bhutan halkı için çok önemli. Ailenin mirası çoğu zaman kız çocuklarına kalıyor.

Geleneksel inançlarına göre ekolojik alanlar Tanrıların ve koruyucu ruhlarının evi. Onları bozmanın felaket getireceğine inanıyorlar.

Erkekler kalkık yakalı, kalın kumaştan, aslında yere kadar uzun ama beldeki kemerle toplanan bir elbise giyiyor. Etek boyu diz üstünde. Diz altına kadar dakalın çorap, büyük, topuklu pabuç giyiyor. Otururken eteklerini topluyorlar. Kadınlar uzun etekler giyiyor. Çıplaklık çok ayıp olarak görülüyor.