Birleşik Arap Emirlikleri Kültürü

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yerel nüfusu ülkenin tamamının yüzde 12’sini oluşturduğu varsayılırsa sosyal hayata dair 3 önemli konu dikkati çeker. Öncelikle Emirlikler’in gündelik hayatını belirleyen ana unsur olarak göçmenler (Hindu, Bangladeşli, Pakistanlı, Sri Lankalı, Filipinli, Avrupalı ve diğer Arap ülkelerinden olanlar) kendi kültürlerini ülkeye getirmişlerdir. Dünyanın en çok göç alan ülkesi konumundaki Emirlikler’de Arapça bilen ve sicil kaydı temiz olan 20 yıllık göçmenlere vatandaşlık verilmektedir. Fakat son zamanlarda ülkede vatandaşlık almak zorlaşmıştır. Ülkede yaşayan göçmen çalışanların sosyal ve ekonomik statüsü oldukça sorunludur.

Diğer önemli bir durum ise şer-i hukuk ile yönetilen Emirlikler sert ve eşitsiz uygulamalarıyla tepki toplamaktadır. Kadınların birçok haktan mahrum olduğu ülkede cinsiyet eşitsizliği dünyada Katar’dan sonra ikinci sıradadır. Ülke medyasının özgür yayın yaptığı söylenemez, hükümeti eleştirmek yasaktır.

Ülkede şer’i hukuk’un pratikleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna göre, toplum içerisinde öpüşme ve uygunsuz davranışlara sopa cezası verilirken zina gibi büyük suç kabul edilen olaylara taşlayarak öldürme cezası da verilebilmektedir. Ülkede Ramazan ayında toplum içerisinde yemek yemek yasaktır. Bu gibi kurallara Müslüman olmayanlar da tabidir.