Google+

Arama formu

Saraybosna Festivalleri

Saraybosna Festivalleri

Bosna Hersek'teki insanlar yılın her mevsiminde ve ayında kutlamalar, festivaller ve yıllık geleneklerle eğleniyorlar. Saraybosna, geniş kapsamlı kültür festivalleriyle dikkati çekiyor yani en yeni filmler, en yeni caz sesleri, alternatif tiyatro yapımları burada... Saraybosna'da gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Saraybosna Moda Haftası:

Saraybosna Moda Haftası her yılın kasım ayında düzenleniyor. Uluslararası moda haftalarından bekleyeceğiniz her şey burada da var. Buna ek olarak, Bosnalı aktörlerin ve şarkıcıların giydikleri el yapımı Bosna yerel kıyafetleri bugün de görülebiliyor.

Saraybosna Kışı:

Bu festival şubat ve mart aylarında düzenleniyor ve tüm Saraybosna festivalleri içinde en uzun süren festival olarak biliyor. Tam iki ay süren festivalde her gün mutlaka bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Festival, birçok sanat türünü içeriyor.

Kozara Etno Festivali:

Haziran veya temmuz aylarında düzenlenen Kozara Etno Festivali, iki gün sürüyor. Festival, orijinal etno şarkıları ve müziği, etno sesi ile renklendiriliyor.

Uluslararası Folklor Festivali:

Temmuz ayının ikinci yarısında düzenlenen bu festival Bascarsija Geceleri ile örtüşüyor. Bir hafta boyunca halk grupları, Saraybosna'ya gösteri yapmak için dünyanın farklı köşelerinden geliyorlar.

Vrbas'ta Yaz:

Vrbas'ta Yaz geleneksel bir etkinliktir ve temmuz ayının ikinci yarısında Kastel Kalesi’nin duvarları altında gerçekleşmektedir. Yazarlar, aktörler, kültürel-sanatsal dernekler, sanatçılar da bu etkinliğe katılmaktadırlar.

Saraybosna Film Festivali (SFF):

SFF, Bosna-Hersek'teki en büyük festival olarak dikkat çekiyor ve temmuz ila ağustos aylarında düzenleniyor. Cannes'ın veya Venedik'in dokunulmaz ışıltısından farklı olarak bu etkinlik hem yerel hem de uluslararası yıldızlarla karşılaşmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Festival, Güneydoğu Avrupa'nın en iyi film yapımcılarının tadını çıkarmanız için sizi çağırıyor.

Çocuk Festivali:

Çocuk Festivali, Bosna-Hersek'teki tüm çocukların beklediği geleneksel bir olay haline geldi. Çocuk şenliği, eğitim ve eğlencenin benzersiz bir bileşimidir. Haziran ayında düzenlenen Festival 20'den fazla etkinlik ve filme ev sahipliği yapıyor.

Başçarşı Geceleri:

Yaz aylarında, Saraybosna'nın eski Türk mahallesi en keyifli yer olarak öne çıkıyor. Temmuz ayında, şehrin bu kısmı daha da bir keyifli oluyor. Ay boyunca, “Başçarşı Geceleri” halk dansları, opera, bale, kaya, aşk şarkıları ve şiirin eşsiz örneklerini sunuyor.

Tiyatral Festival

Ekim ayında düzenlenen bu festival, tiyatro severlere yönetmenlik, performans, konuşma, hareket, kostüm, müzik ve diğer önemli unsurları deneysel projelerle gösteriyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.