Google+

Saraybosna Şehir İçi Ulaşım

521328 Oca 2016Lokasyon Detay

Saraybosna Şehir İçi Ulaşım
sarajevotimes.com

Saraybosna küçük ve turistik bir bölge olması sebebiyle merkeze ulaştıktan sonra sıkıntı yaşamayacağınız bir yerdir. Merkezden turistik bölgelere ve tarihi yapılara yürüyerek gitmek oldukça kolay. Yürümeyi tercih etmezseniz şehir içinde ulaşımı tramvay ile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz çünkü Saraybosna’nın oldukça gelişmiş bir tramvay ağı vardır ve şehrin en uzak bölgelerine kadar ulaşım sağlanır. Tramvay biletleri ortalama 2 BAM’dır. Biletleri satış yerlerinden ya da tramvay içinden temin edebilirsiniz. Araca binmeden önce biletinizin validasyonunu yaptırmanız gerekiyor, aksi takdirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tramvayın yanı sıra otobüs ve ülkemizde olduğu gibi minibüsler de ulaşımda sıklıkla kullanılmaktadır. Taksi ise bir başka seçenek ancak öncelikle pazarlık yapmanızı öneriyoruz. 

Şehir dışı seyahatler için ise iki adet otobüs, bir de tren istasyonu bulunmaktadır. Ana otobüs istasyonu ve tren istasyonu şehir merkezine uzak olmayan bir konumda, Put zivota caddesi üzerindedir. 

Havalimanından Ulaşım

Merkeze otobüsle gitmeyi tercih ederseniz saat başı kalkan ve Başçarşı’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları ise 4 BAM’dır.

Havaalanında şehre gidiş için kullanılabilecek bir diğer toplu taşıma aracı ise tramvaydır. Ancak havaalanında tramvaya binmek için biraz yürümeniz gerekiyor zira tramvaylar Merkator Alışveriş Merkezi’nin önünden geçmektedir. Biletler ise ortalama 2 BAM’dır.

Taksi ile ortalama 20-25 dk. da merkeze ulaşabilirsiniz ancak trafik yoğunluğu bu süreyi değiştirebilir. Toplu taşımaya göre bekleneceği gibi daha pahalı olan taksiyi seçecekseniz öncelikle pazarlık edebilirsiniz. Aynı zamanda sürücünün taksimetreyi açtığından da emin olmanızı öneriyoruz. Ücret ortalama 30 BAM’dır.

Saraybosna ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-