Fas Mutfağı

Couscous_Fez.JPG

Fes'in benzersiz tarihî dokusunu keşfederken yemeklerine de değinmeden olmaz. Gezinize vereceğiniz ufak molalarda ya da akşam çıkacağınız bir yemek turunda Fas mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Fas mutfağının zengin bir mutfak olduğunun altını çizmemiz gerek. Zira ülkenin hareketli tarihî geçmişi, neredeyse her alanda olduğu gibi mutfaklara da etki etmiş. Fas mutfağında bu nedenle Arap, Berberi, Yahudi, Mağribi, Afrika ve kısmen de Asya'dan esintiler bulmak mümkün.

Fas mutfağı denilince öne çıkan ilk şey baharat kullanımı. Faslılar yemeklerinde baharatın her türlüsünü çok seviyorlar ve baharatsız yemek asla yemiyorlar. Bu nedenle baharat konusunda eğer istemediğiniz veya ölçülü konulmasını istediğiniz bir şeyler varsa sipariş vermeden önce bilgilendirme yapmanız kesinlikle tavsiye edilir. Tabii bahsedeceklerimiz baharatla sınırlı değil. Fas mutfağında her türlü yemek çeşidi mevcut. Ülkenin Atlas Okyanusu ve Akdeniz'e kıyısı olmasından ötürü deniz ürünleri sıkça tüketiliyor. Ayrıca beyaz ve kırmızı et konusundada iddialı yemekler sizleri bekliyor olacak.

Fas'ın karakteristik yemeklerine bakacak olursak bunlardan ilki kuskus. Evet, bizde de çok yaygın şekilde tüketilen bir yemek. Kuskus, Berberi kültüründen gelen bir yemek olarak biliniyor. Kuskusun birçok çeşidi mevcut. İsterseniz dana ve kuzuetli, isterseniz tavuk etli olarak kuskusunuzu yiyebilirsiniz. Ayrıca birçok sebzeyi de zevkinize göre yemeğinize dâhil edebilirsiniz.

Fas'taki diğer bir Berberi kaynaklı yemek ise tajin. İsmini, pişirildiği konik bir yapıya sahip olan güveçten alan tajin’in de birçok çeşidi bulunuyor. Hatta edinilen bilgilere göre Fas'ta her mevsime ve her ürüne göre 300 civarında farklı tajin yemek mümkün. Beyaz ve kırmızı etli, sebzeli, nohutlu gibi tajin’leri zevkle tadabilirsiniz.

Fes şehrinin ise kendine ait en özel yemeği, pastilla. Kıyılmış tavuğun ince ince açılmış kat kat hamur içine konulmasıyla pişirilen yemeğin en önemli özelliği ise üstüne pudra şekeri dökülerek servis edilmesi. Ayrıca sadece tavukla değil, kırmızı et ve balık etiyle yapılan pastilla’lar da mevcut.

Fes'te üst seviye restoranlar için Dorari Resto, Dar Roumana, L'Amandier Palais Faraj, Les Jardins de Sheherazade gösterilebilir. Daha mütevazı bir arayışınız varsa ise Les Saveurs, Riad Andalib, Ouliya ve Riad Eicf tavsiye edilir.