İskenderun’a Ne Zaman Gidilir?

hb_b_12155240_l-b.jpg

İskenderun’u ziyaret etmeye hazırlanıyorsanız ve ne zaman gideceğinize karar veremiyorsanız rehberimizin bu bölümü size yardımcı olacaktır. Ziyaret döneminizi belirlemek için iki ana unsuru göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır. Birincisi iklim ve sıcaklık ile ilgili özelliklerdir. Böylelikle, birçok hizmet tesisinin aktif faaliyet gösterdiği zaman yakalanabilir ve seyahat/gezi konforu en üst noktalarda tutulabilir. İkincisi unsur ise seyahat planı yapılan bölgede gerçekleşen festival, şenlik, organizasyon gibi etkinliklerdir. Seyahat ve etkinlikleri aynı zamanlara denk getirerek tatil ve eğlencenin bir arada yaşanmasına olanak yaratılabilir.

Bu açıdan bakılırsa iklimsel olarak İskenderun seyahatinin bahar ve yaz aylarına denk gelmesi avantaj olarak görülebilir. Fakat burada göz önüne alınması gereken konu hava sıcaklıklarının temmuz ve ağustos ayında en yüksek noktalara ulaşmasıdır. Bu konu dikkate alınarak ve İskenderun’da denize girerek serinleme imkânının varlığı göz önünde bulundurularak bir planlama yapılabilir. Şehrin en önemli etkinliklerinden birisi Uluslararası İskenderun Turizm ve Kültür Festivali’dir. Temmuz ayının başlarında gerçekleştirilen festival yaklaşık olarak 5 gün sürmektedir. Festival kapsamında spor organizasyonları, sergiler, çeşitli gösteriler ve konserler düzenlenmektedir.

Hatay’ın başka bir ilçesi olan Dörtyol’da düzenlenen bir festival de ilgi çekici olabilir. Ülkemizin kuruluşu ve Milli Mücadele bilincini başlatan, Mehmet Çavuş tarafından düşmana ilk kurşunun sıkıldığı tarihte düzenlenen İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali de ziyaret edilebilir organizasyonlardan birisidir. 19 Aralık 1918 yılında Dörtyol’da Mehmet Çavuş tarafından sıkılan ilk kurşunla başlayan direnişin anısına yapılan organizasyonların 2017 yılında dördüncüsü gerçekleşti. Dans gösterileri, gösteri ve dinletiler ve konserlerin gerçekleştiği festival 19 Aralık tarihinde Mehmet Çavuş’un kabrini ziyaret ederek başlıyor.