Google+

Arama formu

Kocaeli Mutfağı

Kocaeli Mutfağı

Kocaeli şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Doubletree By Hilton Kocaeli, Tryp By Wyndham İzmit, Wellborn Luxury Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Eren Otel, Work Home Hotel Suites, Akçam Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Cuci Hotel Di Mare, El Garden Hotel Residence, Workinn Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Kocaeli otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Kocaeli otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Geçmişten günümüze kültürel çeşitliliğini korumayı başaran Kocaeli’nde bu durum mutfağa da yansımış, birbirinden lezzetli yöresel lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çorbadan hamur işine kadar çeşitlilik gösteren Kocaeli mutfağı ziyaretçilerine eşsiz lezzetler deneme imkanı sunmaktadır. Un, toz biber ve yağ ile hazırlanan umaç çorbası Kocaeli sofralarının vazgeçilmez başlangıçlarından biridir. Bulgur, un, tereyağı kullanılarak özellikle kış aylarında içleri ısıtan bulamaç çorbası şehre uğradığınızda deneyebileceğiniz lezzetler arasındadır. Bulgur veya pirinç pilavının üstüne etlerin kavrulması ve üzerine süt kaymağı eklenmesi ile hazırlanan ciğceli kavurma Kocaeli’nin yöresel yemeklerindendir.

Mancar bitkisinin iki saat süre ile soğuk suda bekletilerek hazırlanması ile sofraları süsleyen çiçekli mancar yolunuz bu şehre düştüğünde denemenizi önerdiğimiz yöresel bir lezzettir. Genellikle Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde mancar otu ile hazırlanan mancarlı Kandıra pidesi ile aşurelik buğday, tavuk göğsü ve tereyağı ile hazırlanan tavuklu keşkek damakları lezzetlendiren yemeklerdendir. Krep benzeri görüntüsüyle hem tatlı hem tuzlu yenebilen cızlama, tuzsuz beyaz peynirin un, yağ ve şekerle karıştırılmasıyla hazırlanan höşmerim Kocaeli mutfaklarında en sık pişen lezzetler arasındadır. Kocaeli denince herkesin aklına gelen ilk tatlı ise şüphesiz pişmaniyedir. İzmit’e yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken pişmaniye un, şeker ve tereyağı kullanılarak hazırlanmasına rağmen yapımı oldukça emek istemektedir. Yolunuz Kocaeli Kandıra’ya düşerse manda ve inek sütü ile hazırlanan nefis Kandıra yoğurdunu ve Değirmendere ilçesinin fındığını yemeyi unutmayın.


Kocaeli Turları