Google+

Wellington Şehir İçi Ulaşım

27301 Şub 2016Lokasyon Detay

Wellington Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Wellington şehir içi ulaşım otobüs, tren, taksi ve teleferik hattı ile sağlanır. Ulaşım hattı oldukça gelişmiş ve pratiktir. Toplu taşıma araçlarıyla şehrin en uç noktalarına dahi kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Wellington’da çok sayıda otobüs hattı bulunur. Otobüsler şehir içi ulaşım sağlamanın hızlı, kolay ve ucuz bir yoludur. Özellikle kısa ve orta mesafeler için ideal bir seçenektir. Otobüs hatları çoğunlukla 06.30 – 19.30 saatleri arasında hizmet verir. Otobüs güzergahları ve sefer saatleri için tıklayınız.

Otobüs güzergahlarını ve sefer saatlerini gösteren haritaları ücretsiz olarak turist bilgilendirme merkezlerinden de temin edebilirsiniz. 

Tren

Şehirde; Hutt Valley Line (Upper Hutt - Wellington), Johnsonville Line (Johnsonville - Wellington), Kapiti Line (Waikanae - Wellington), Melling Line (Melling - Wellington), Northern Explorer (Auckland - Wellington), Capital Connection (Palmerston North - Wellington) ve Wairarapa Line (Masterton - Wellington) olmak üzere 7 tren hattı bulunur. Trenler, şehir merkezi ile banliyöler arasında ulaşım sağlamanın en hızlı yoludur. Tren hatları güzergaha göre değişmekle birlikte genellikle 05.00 – 24.00 arasında hizmet verirler. Güzergahlar ve sefer saatleri için tıklayınız.

Toplu Taşıma Biletleri

Otobüs ve tren biletlerinizi durak ve istasyonlarda bulunan otomatlardan yada bilet satış ofislerinden temin edebilirsiniz. Toplu taşıma hatlarında ücretlendirme sistemi, mesafe uzaklığına bağlı olarak bölgelere (zone) ayrılmıştır. Bilet ücretleri mesafeye göre değişiklik gösterir.

Örneğin; Zone 1’de geçerli tek yön bilet ücreti 2.00 Yeni Zelanda Dolarıdır. Ayrıca dolum yapılabilen şehir içi ulaşım kartı “Smart Card” temin ederseniz, toplu taşıma araçlarında indirimli olarak seyahat edebilirsiniz.
Bölgelere göre ayrılmış bilet ve Smart Card ücretlerini görmek için tıklayınız.

Taksi

Özellikle Wellington şehir merkezinde taksiyle ulaşım çok yaygındır. Tüm Yeni Zelanda şehirlerinde olduğu gibi Wellington’da da belirli bir taksimetre tarifesi yoktur. Ücretler taksi şirketlerine göre değişiklik gösterir bu nedenle taksiye binmeden önce ücretler hakkında bilgi almanızı öneririz.

Wellington’da hizmet veren güvenilir taksi şirketleri ve iletişim bilgileri:

  • Wellington Combined Taxis / Tel:+64 4 384 4444
  • Corporate Cabs / Tel: +64 4 387 4600
  • Green Cabs / Tel: +64 508 447 336
  • Kiwi Cabs / Tel: +64 4 389 9999

Füniküler

Kırmızı füniküler hattı Wellington’ın simgesi haline gelmiştir. Lambton Quay ve Kelburn arasında ulaşım sağlar. Füniküler hattı, haftanın her günü 07.00 – 22.00 saatleri arasında 10 dakikada bir hareket eder. Tek yön ücreti 4.00 NZD tutarındadır.

Wellington Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Wellington Uluslararası Havalimanı (Wellington International Airport), şehir merkezinin 7 kilometre güneydoğusunda yer alır.

Otobüs ile,

Havalimanı iç hatlar terminalinin güney noktasından hareket eden “Flyer” adlı ekspres otobüslerle Wellington şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

Havalimanı çıkışında sıra halinde bekleyen taksilerle merkeze kolayca ulaşmak mümkündür. Wellington Combined Taxis, Corporate Cabs, Green Cabs ve Kiwi Cabs taksi şirketleri son derece güvenilirdir. Ancak yine de, yüksek ücretler ödememek için binmeden önce belirli bir tutarda anlaşılması önerilir.

Shuttle servisleri ile,

Shuttle hizmeti sunan Super Shuttle ücretli servisleriyle şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Araç kiralama ile,

Havalimanında bulunan araç kiralama firmalarından bütçenize ve zevkinize uygun bir araç temin ederek merkeze ulaşabilirsiniz.

  • Avis / Tel: (04) 802 1088
  • Budget / Tel: (04) 388 0987
  • Europcar / Tel: (04) 380 6617
  • Hertz / Tel: (04) 388 7070
  • Thrifty / Tel: (04) 388 9494

Wellington ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-