Kış Ortasında Münih (Birinci Bölüm)

Münih, Bavyera eyaletinin başkenti. Almanya’nın ise Berlin ve Hamburg’dan sonraki üçüncü büyük kenti. Kentin daha iyi anlaşılabilmesi maksadıyla burada yaptığım geziyi iki bölümde ele aldım. Birinci bölümde şehrin Old Town bölgesi ve buna bağlı Nymphenburg Sarayı ile burada uygun fiyatla kalınacak ve yemek yenecek ve içki içilecek yerleri anlatacağım.

Hofbräuhaus, ilk birasını 1591 yılında üreten Almanya'nın en meşhur bira evi. Müdavimleri arasında Mozart, Lenin ve Adolf Hitler de var. Hatta Hitler ilk konuşmasını 24 Şubat 1920 yılında burada yapmış daha sonraki Nazi politikalarının çoğunu da ekibiyle birlikte burada üretmiş.

Nymphenburg Sarayı, dört asır boyunca hüküm süren Wittelsbach Hanedanı'nın yazlık sarayı olarak kullanılmış. Bavyera'nın ünlü kralı Ludwig II'nin de doğum yeri. Münih'e gelen bir turistin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Anlatımın daha kolay olması için bu haritayı da kullanabilirsiniz. Artık gezmeye başlayabiliriz.

Nymphenburg Sarayı’na bünyesindeki Marstallmuseum (Eski Kraliyet Ahırı) için gelmiştik. Ancak sarayın da çok güzel olduğunu gördük. Özellikle katları gezerseniz inanılmaz bir porselen işçiliğine tanık olacaksınız. Çok büyük bahçeleri var ve tamamen halka açık. Herkes sarayın bahçesinde spor yapıyor. Alışık olmadığımız için bize garip geldi.

Saraydaki tüm göletler kanallar Münih'i bölen İsar Nehri’nden besleniyor. Fotoğraflarda gördüğünüz göletler kuşlar için doğal yaşam alanı gibi. Burada kuğular ve ördekler tam bir özgürlüğe sahip. İnsanlardan korkmadıkları için size çok güzel pozlar da veriyorlar.

Biz şahsen buraya Kral ve Kraliçelerin taç giyme törenleri sırasında kullandıkları gösterişli at arabaları ve soğuk kış günlerinde, özellikle de av sırasında kullanılan kraliyet kızaklarını görmek için gelmiştik. Size de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. İşte ünlü Bavyera Kralı Ludwig II'nin arabası. 1721-1886 arasında kraliyet tarafından kullanılmış. Hakikaten inanılmaz bir işçilik var. Arabalara ve süslemelere bakılınca o dönemde de lükse ve gösterişe düşkünlük göze çarpıyor. Görülen araba 1780 model. 8 at bu arabayı çekiyor. Animasyon filmlerinden çıkmış gibi. Bu arada görülen sarıları devamlı parlatan uzmanlara rastladık. Meğerse bu sarı parlatma işi sadece biz de yokmuş.

Kral Ludwig II'nin 1872 model kızağı, aslında kızağı görünce aklıma şu soru geldi: Bizim padişahlarımızın da karda kullanmak üzere kızakları var mıydı? Biraz araştırdım ama bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

Saray sabah 10.00’da açılıyor. Saraya merkezden 17 numaralı tramvay ile ulaşabilirsiniz. Taksi tutarsanız merkezden burası yaklaşık 15 € tutuyor. Saray gezisi için kişi başı 10,5 € istiyorlar ancak sadece Marstallmuseum için aile olarak 9 € verdik, 14 yaşındaki oğlum için para almadılar. Almanya'da 14 yaş altı çocuklar için neredeyse her şey bedava. Bunu da bilmenizi isterim.

Artık biraz da merkeze dönelim. Kapak resminde de görmüş olduğunuz Marienplatz'a bakan Münih Belediye Binası sanırım turistlerce şehirde en çok fotoğrafı çekilen bina. 1874 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış. Özellikle gece ortamında bir de kar yağıyorsa çok güzel çekimler yapabilirsiniz.

85 metrelik Saat Kulesi ise daha çok Prag'dan alıntı gibi. Hemen Marienplatz`ın karşısında sağda Galeria Kaufhof diye çok büyük ve çok katlı bir market var. Buranın alt katında ise şimdiye kadar gördüğüm en fazla çikolata ve peynir markası bir arada duruyor. Hediye alacaksanız burası tam yeri.

Ocak-şubat döneminde hava çok soğuk. -5 civarında seyrediyor. Gelirken tedbirli gelmekte fayda var. Ancak soğuk, fotoğrafseverler için harika görüntüler oluşturuyor. Kar yağarken Münih sokakları hakikaten çok hoş görüntüler ortaya çıkarıyor. İşin ilginci insanlar dondurucu soğuğa rağmen dışarıda muhabbete devam ediyorlar.

Burada nerede kalacağınıza gelince Ludwigsvorstadt; Münih'in Türk Mahallesi. Çok fazla lüks aramıyorsanız fiyatlar diğer bölgelere göre oldukça uygun. Bizim kaldığımız Hotel Atlas München otelinde 3 kişilik bir aile kahvaltı dâhil günlük 100 € ödeyerek kalabilir. Bölgedeki diğer oteller de fiyat olarak genelde bu seviyede seyrediyor. Türk Mahallesi çok ideal bir bölge çünkü hem merkeze hem de ana tren istasyonuna yürüyerek 5-10 dakika mesafede. Bu nedenle merkeze yakın olmak isteyen turistlerin de gözdesi. Bölgede en dikkatimi çeken durum Türklerin artık burada işveren olduğu. Özellikle kuaför salonları oldukça dolu. Sanki bütün şehir saçlarını burada yaptırıyor. Şehirdeki yabancı oranının % 25 olduğunu düşünürseniz Münih'e bir yabancı şehri diyebilirsiniz.

Burada nerede ve ne yiyeceksiniz? Tabii ki Hofbräuhaus ilk tercihimiz. Geleneksel Bavyera yemeklerini tatmak için bundan daha iyi bir yer bulamazsınız. Bana göre Münih'e gelen herkes bir kere de olsa buraya uğramalı. Çalan otantik müzik ve geleneksel kıyafetler içindeki garsonlar ortama ayrı bir renk katıyor. Belli periyotlarda Bavyera müziği çalan bir orkestrası var. Hoşunuza gideceğinden eminim.

Gelelim yemeklere; önden domates çorbası, arkasından sığır eti füme, kızarmış tavuk alabilirsiniz. Özellikle patates püresi ile servis edilen kızarmış tavuğu tavsiye ederim çünkü tadı bizim tavuklara hiç benzemiyor. İçecekler ise sizin tercihinize kalmış. İçerisi bayağı kalabalık, yer yok. Bu nedenle garsonlara bize “4 kişilik yer lütfen” demenizin hiçbir önemi yok. Zaten sizinle ilgilenebilecek durumları da yok. Bu nedenle bulduğunuz yere oturun. Herkes bunu hoş karşılıyor. Buradaki garsonlarla Almanca yerine İngilizce konuşmanızı tavsiye ederim. Çünkü Almancaları hiç anlaşılmıyor.

Eğer Münih'te yemek yemek için fiyatları uygun ve ağız tadımıza göre bir yer arıyorsanız deniz ürünlerini de çok seviyorsanız Opatija’yı (Restaurant Opatija im Tal) tek geçerim. 1960 yılından beri hizmet veren bir Hırvat restoranı. Menüler Akdeniz menüleri. Özellikle deniz ürünleri sevenler için çok ideal bir mekân. Zaten akşamları tıka basa dolu oluyor. Bana ilginç gelen ise bu kadar güzel, çeşitli ve doyurucu menülerin Türkiye'den bile ucuz olması. Örneğin resimdeki tabaklarda gördüğünüz her şeyi salatası, içeceği, patates kızartması ile birlikte 12 € gibi komik bir fiyata yiyebiliyorsunuz. Hakikaten ülkemizi de düşününce çok etkileyici oluyor. Bu bölümde Old Town bölgesi ve buna bağlı Nymphenburg Sarayı ile burada uygun fiyatla kalınacak ve yemek yenilip içilecek yerleri ele aldım. İkinci bölümde şehrin daha dışında gidilmesi ve görülmesi gereken yerleri ele alacağım. Sağlıcakla kalın.