Güney Afrika Cumhuriyeti Kültürü

Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hem modern hem de geleneksel bir yaşam tarzı mevcuttur. Geçmişinin aksine bu farklı kültürler artık birbirleriyle hoşgörü içinde yaşamaktadır. Turistlere de oldukça sıcakkanlı davranmaktadırlar. Ancak yine de buna rağmen suç oranı da yüksek bir ülkedir.

Zenginlerin yaşadığı yerlerle fakirlerin yaşadığı bölgeler arasında büyük farklar olduğu dışarıdan bakıldığında bile fark edilir. Apartman kültürü büyük şehirlerde görülse de Güney Afrika Cumhuriyeti’nde genelde tek katlı, bahçeli evlerde yaşanıyor. Apartmanlar ve çok katlı iş merkezleri, sadece yabancı şirketlerin yoğun olduğu finans bölgesinde daha çok görülüyor.

Ülke içinde ulaşım konusunda iç uçuşlar yaygındır. Bunun dışında ülkedeki dört farklı özel otobüs firması ile Cape Town, Johannesburg ve Durban gibi pek çok şehir arasında ulaşım sağlanabilmektedir. Tren yollarından sorumlu olan firma ise PRASA’dır. Şehirlerarasında uygun fiyatlı yolculuklar mümkündür. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde otostop yapmak mümkündür ancak sizi otobüsünü ya da trenini kaçıran biri sanıp ücret isteyebilirler. Eğer otomobille seyahat ediyorsanız, tıpkı restoranlarında olduğu gibi benzincilerinde de bahşiş bırakıldığını unutmayın. Çünkü çalışanların kazançlarının bir kısmı bu şekilde sağlanmaktadır.