İsveç’in Festivalleri

İsveç Kuzey Avrupa’nın kültür, sanat ve eğlence alanında önemli bir merkezi olma özelliğine sahiptir. Yıl boyunca kutlanan özel günler, düzenlenen festivaller ve fuarlarla dünyanın birçok yerinden milyonlarca insanı ağırlamaktadır. Örneğin İsveç’in ikinci büyük şehri teburg, Göteburg Ulusalararası Film Festivali’yle tanınmaktadır. Her yıl 60 ülkeden yaklaşık 450 filmin gösterildiği festival, İskandinavya’nın en büyük sinema etkinliğidir. Ocak ayının sonlarında başlayan festival 10 gün sürmektedir.

Ayrıca Göteborg 1985 yılından beri düzenlenen kitap fuarıyla da ünlüdür. Avrupa’nın Frankfurt Kitap Fuarı’ndan sonra en büyük kitap fuarı olan etkinlik eylül ayının son haftasında gerçekleşmektedir.

Her yıl haziran ayında ünlü rock grup gruplarının sahne aldığı İsveç Rock Festivali ülkenin önemli müzik etkinliklerindendir. 1992 yılından beri düzenlenen festivalde Aerosmith, Guns NRoses, Deep Purple ve Motörhead gibi dünyaca ünlü gruplar sahne almıştır. Festival Norje şehrinde gerçekleşmektedir.

Rock müzik dışında ülke Stockholm Caz Festivali, teborg Caz Festivalive Umeå Caz Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ayrıca 2015 yılında Avrupa’nın en büyük halk kültür festivali olarak tanımlanan Europade’yi düzenlemiştir.

Kuzey ışıklarıyla ünlü ülke 1985’ten beri her yıl şubat ayında Kiruna Kar Festivali’ni de düzenlemektedir. Kuzey ışıklarının eşsiz manzarası eşliğinde kızak yarışları, ren geyiği yarışları ve fuarların düzenlendiği etkinlik yılın en önemli olaylarındandır.

1

Bunlar dışında etkinlikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Fantastik Film Festivali, Stockholm Uluslararası Film Festivali, Stockholm Pride, İsveç Dünya Ralli Şampiyonası, Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivali