Sofya’da Festivaller

Watertower Sanat Festivali

Gelenekselleşmiş Watertower Festivali Sofya’da gerçekleşmektedir. Bulgar sanat festivali, küçük çapta başlamış yıllar geçtikçe gelişmiş ve birçok Bulgar sanatçının katılımıyla yapılmaya başlanmıştır. Etkinlik, çağdaş görsel sanatlarla ilgilenen ve uluslararası sanatçıların sunumu için oldukça önem taşımaktadır. Çağdaş sanatın Bulgar kültürü ve Doğu Avrupa’daki etkilerinin eserlerde gözler önüne serildiği Watertower Sanat Festivali, oldukça tarihi bir binada sergi yapmaktadır. Sofya’nın merkezindeki bir binada yapılan festivalin katılımcı sayısı her yıl artmaktadır.

Sofya Uluslararası Film Festivali

Uluslarası filmlerin gösterildiği Bulgaristan’ın en büyük sinema etkinliklerinden biridir. Yarışma bölümünün de bulunduğu film festivalinde sinema üzerine farklı etkinlikler de yapılmaktadır.

Sofya Müzik Haftaları

Yaz aylarında gerçekleştirileni farklı tarzlarda sanatçıların katılımıyla gerçekleşmektedir. Şehrin farklı yerlerinde gerçekleşen konserler, birçok müzik zevkine hitap etmektedir.

Sofya Uluslararası Folklor Festivali

“Moonlight in Sofia” ismindeki festivalde, Bulgaristan halk dansları toplulukları gösteriler sunmaktadırlar. Üç gün süren etkinlikte Bulgaristan’ın renkli folklor dansları, yerel müzik eşliğinde izlenebilmektedir.

Ayrıca şehirde, Sofya Jazz Festivali ve Bulgaristan Salsa Festivali de yapılmaktadır.