Google+

Arama formu

Şirince'de 128 yapı hakkında yıkım kararı verildi

İzmir’in, 1997 yılında  3. Derece sit alanı olarak kabul edilen ve her yıl binlerce turisti ağırlayan köyü Şirince’de, imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle 128 yapı hakkında yıkım kararı verildi. Bu yapıların arasında, halkın bağışları ve imece usulüyle kurulmuş olan Nesin Vakfı’na ait Matematik Köyü, gönüllü akademisyen ve oyuncuların gösteri sanatları üzerine eğitimler verdiği Tiyatro Medresesi ve turistlerin ilgi odağı olan Nişanyan Evleri de bulunuyor.

İl Özel İdaresi Encümeni, 2010 ve 2011’de yapıların sit alanında kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılmasını istese de gelen tepkiler ve yapılan görüşmeler sonucu yıkım kararları ertelenmişti.Selçuk Belediyesi yetkilileri ve zabıta ekipleri Şirince’de yıkım tebligatı yapılan mekanlara gelerek buraların boşaltılması ve yıkımı için takip başlattı.

Prof. Dr. Ali Nesin bir yıkım kararının mevcut olduğunu ancak onlara Matematik Köyü'nün yıkımına dair herhangi bir tebligat gelmediğini belirtirken geçen hafta kendilerine tebligat ulaştığını söyleyen 3 kişiden biri olan, Şirince Çevre ve Doğa Derneği başkanı Tekin Karadağ, 1 Ağustos 09.00’da yıkıma gelineceğini ve 3 yapıdan başlayıp diğerlerinin de yıkılacağını söyledi. Valiliğe bir çözüm önerisi sunan Karadağ, uzlaşı yolunda ilerlemek istediğini belirtti.

Terası hakkında yıkım kararı alınan Zeytinli Konak Butik Otel sahibi Pınar Kızıl ise sezon ortasında yapılacak olan bir yıkımın yapıcı bir hareket olmadığını ve köy halkı olarak direniş göstereceklerini söyledi.