Nice Mutfağı

Salade niçoise.jpg

Akdeniz'in kıyısında bulunan Nice'in mutfağında deniz ürünleri ağır basmaktadır. Uzun bir dönem İtalyan devletlerinin bir parçası olduğu için de İtalyan mutfağının etkileri de görülür. Fransız kültürünün de etkisiyle ortaya birbirinden güzel yemeklere sahip bir mutfak çıkmıştır. Eğer bir restoranda "Cuisine Nissarde" yazan işareti görürseniz, bu restoranın Nice mutfağına özgü tarifleri yaşatan restoranlardan biri olduğunu anlayabilirsiniz. Bu restoranlardan bazıları; Restaurant l'Escalinada, Restaurant la Cantine de Lulu, Restaurant le Safari, Restaurant lu Fran Calin, Restaurant a Buteghinna. Bunların dışında daha pek çok bu ünvana sahip restoran vardır.

Rue de France ve Rue de Massena üzerinde dizi dizi balık restoranları bulunur. Bu yerlerde aşağı yukarı fiyatlar aynı olduğu için herhangi bir restoranda yiyeceğiniz yemek diğerlerinden çok farklı olmayacaktır. Özellikle köri, arabiata gibi soslarla pişirilmiş midye ve yanında verilen patates kızartması tabakları güzel bir tercih olacaktır. Yemeklerin yanında bira yerine şarap sipariş ederseniz daha hesaplı bir yemek yiyebilirsiniz. Garsonlar Provence bölgesinde yapılan biraları tavsiye edebilir ancak Fransa şaraplarıyla ünlüdür ve şarap tercihi sizi daha çok tatmin edebilir. Akşam yemeklerinde restoranlarda sunulan fix menü seçeneklerinden tercih yaparsanız daha uygun fiyata daha çok çeşit yemek yiyebilirsiniz. Cours Saleya, Vieux Nice bölgeleri restoranların yoğunlaştığı yerlerdir.

Nice mutfağına "Niçoise cuisine" denmektedir. Salade niçoise başlangıç olarak sıkça karşınıza çıkabilecek bir salatadır. Nice'in yerel lezzetlerinden birisi socca denilen nohut kullanılarak yapılan bir hamur işidir. Kırmızı şarapla yapılan dana yahnisi daube, kabak çiçeği dolmasına benzeyen beignets de fleurs courgette Nice'de yiyebileceğiniz yemeklerden birkaçıdır.