Ermeni Caddesi

Lviv’de gezilecek yerlerden birisi de Virmenska Caddesi üzerinde yer alan Armenian Street. Şehirde yaşayan Ermeni topluluğunun hayatları hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya buraya uğramalısınız. Çok hareketli bir sokak olan Armenian Street, kültürel dokusunu günümüzde de bozmadan yaşatmaya devam ediyor. Sokakta sanat galerileri ve el işi ürünler satan dükkanlar yan yana dizilmiş durumda.

Sokağın tarihteki yeri 13. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönemde Moğollar’ın yaşadıkları yeri istila etmesiyle Ermeniler anavatanlarını terketmek zorunda kalmış. Ermeniler’in bir bölümü şehrin kuzeyindeki bölgeye yerleşip, o bölgeyi kendi kültürlerine göre düzenleyip geliştirmişler. Kısa bir zaman içerisinde ise hem sanatta hem de ticarette ön plana çıkmışlar.

Sokakta sanat galerini gezebilir, özellikle Dzyga sanat galerisindeki caz konserlerine katılabilirsiniz. Ayrıca bu sokakta bulunan Ermeni Katedrali’ni gezebilir, kafe ve restoranlarında lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Günün 24 saati canlı olan bu sokağı dilediğiniz zaman keşfedebilirsiniz.

Adres: Virmenska Street, Lviv

Yol Tarifi: Ermeni Sokağı’na 7 ve 9 numaralı tramvaylarla veya 29 ve 217A numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Potocki Sarayı, Staroyevryeiska Street