Google+

YÜKSELEN GÜNEYDOĞU (BÖLÜM 8): GAZİANTEP

80012 Eki 2017Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar12 Eki 20177992 Yorum

Daha öne iki kez gittiğim Antep'e bir kez daha gideceğim için mutluyum. Sizlerle paylaştığım anılarımda da “Yemek, Tarih ve Antep” diye başlık atmıştım. Muhteşem zengin kahvaltısı, Beyran çorbası, kebaplar… Ya o ağızda eriyen baklavalar ve katmer, fıstık, kahke kurabiyesi, tam bir ziyafet ve gelsin kilolar.  Ama sorun etmiyoruz, onca yol geldik, her şeyi tatmalı.

Gaziantep

Bilmem biliyor musunuz? Gaziantep, gastronomi dalında, UNESCO’nun "Yaratıcı Şehirler Ağı" “Dünya Gastronomi” dalında, yani UNESCO, Gaziantep mutfağını koruma altına aldı ve Türkiye’nin öncü şehri olma özelliğini kazandı. (UNESCO’nun gastronomi listesinde dünyada sadece 8 kent bulunuyor) Bence çok da yakıştı bu unvan bu kentimize. (Yöresel yemekleri MSM Mutfak Sanatları Merkezi’nin park içindeki yeni yerinde tadabilirsiniz.)

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Gaziantep-1

Güneydoğu'nun inci kentlerinden Gaziantep, sadece yemeği ile ünlü değil elbette. Bir "Çingene Kızı" var ki dünyaca ünlü, sanırım dünyanın en büyük mozaik müzesinde sergilenen en ünlü mozaikten bahsettiğimi anladınız. Müzemiz, dünya çapında, içinde çok değerli mozaikler bulunduran muhteşem bir müze, yarım gününüzü alır gezmek.

Gaziantep-2

Gaziantep-3

Gaziantep-4

Gaziantep-5

Zeugma Mozaik Müzesi’nin hemen önündeki ana caddede göreceğiniz deve kervanı heykelleri de, ilk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya bölgesinde, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kentimizin İpek Yolu üzerinde olduğunu bize hatırlatıyor. Bu müzeyi hala gezmediyseniz hemen bir hafta sonu turu yapın ve mutlaka gezin bu muhteşem müzemizi, 1909 yılı yapımı Halepli mimar ve taş ustalarının maharetli ellerinden çıkmış harika Bayazhan ve içindeki Kent Müzesi’ni de elbette.

Gaziantep-6

Gaziantep-7

Ata'mızın nüfusa kayıtlı olduğu Bey mahallesinin taşlı yollarına dizilmiş taş duvarlı muhteşem konakların, tarihi Antep evlerinin arasında yürüyün.

Gaziantep-8

Gaziantep-9

Oyuncak Müzesi, Sinema Sokağı ve Şiir Sokağı’nı gezmeyi ihmal etmeyin.

Gaziantep-10

Gaziantep-11

Ardından Medusa Arkeolojik Cam Müzesi’ne de mutlaka uğrayın. Serin avlularda çardak altı kafelerde bir kahve molası verin.

Gaziantep-12

Gaziantep-13

Tarihi 17. yüzyıla uzanan, saray kumaşı da denilen “kutnu” kumaştan yapılmış şallar, atkılar alabileceğiniz 18. yy.’dan kalma Zincirli Bedesten Çarşısı, 400 yıllık geçmişi olan bir el sanatı olan Antep bakır işleri göreceğiniz Bakırcılar Çarşısı, babadan kalma yemeni zanaatını ayakta tutmaya çalışan ustalara destek olabileceğiniz Yemeniciler Çarşısı ve renk cümbüşü içinde tüm baharat ve faydalı bitkilerin yanı sıra pestil, cevizli fıstıklı sucuk, Antep kurulukları (kurutulmuş sebzeler) alabileceğiniz Baharatçılar Çarşısı'nda dolaşıp alışveriş yapmadan zaten dönülmez.

Gaziantep-14

Gaziantep-15

Gaziantep-16

Gaziantep-17

Bu gidişimde ilk kez gezdiğim, dünyada benzeri olmayan "Pişirici Kasteli ve Mescidi"ni mutlaka gidip görün.

Öğle yemeğinizi, yöresel yemekleri, kebapları, baklavası ile ünlü restoranlarda (İmam Çağdaş, Halil Usta, Ciğerci Mustafa Usta, Park içindeki yeni yerine taşınmış olan Mutfak Sanatları Merkezi ve onlarcası) yedikten sonra kahvenizi de tarihi Tahmis Kahve'de de içebilirsiniz.

Gaziantep-18

Akşam yemeği için de yeni açılmış bir restoranı tavsiye edebilirim. Eski bir kervansaray çok güzel restore edilerek bir butik otel haline getirilmiş. Restoranında ise yöresel Antep yemekleri sunulmakta: “HSVHN - Hişvahan”. Kale manzarası ve dekoru ile size kendinizi tarihin içinde hissettirecek bu güzel mekânda; lezzet, sunumlar, atmosfer, kısacası tümüyle çok hoş. 

Gaziantep-19

Daha önce size Gaziantep’i detaylı anlatmıştım ama yine de anlatmaya doyamadım. Aşağıdaki linklerden eski yazılarıma ulaşabilirsiniz.

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yemek-tarih-ve-gaziantep
https://gezimanya.com/GeziNotlari/fistik-ve-tarih-diyari-gaziantep
https://gezimanya.com/GeziNotlari/zeugma-acik-hava-muzesi
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yesemek-acik-hava-muzesi

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantep
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(2)

Yorumlar

gezgincagla kullanıcısının resmi

gezgincagla

GÖNDERİ ZAMANI 16 Eki 2017
Katmer yemeden dönmeyin sakın arkadaşlar :) yanlız gaza gelip 2 tane söylemeyin, 1 tanesini zor bitiriyor batı şehirlerinden gelen bünyeler :)
nevinsalman kullanıcısının resmi

nevinsalman

GÖNDERİ ZAMANI 22 Eki 2017
Kesinlikle :)