Frankfurt Mutfağı

IMG_2847.JPG
 

Frankfurt mutfağı, şehrin Hessen mutfağı başta olmak üzere diğer yerel ve global tatların birleşiminden oluşur. Şehrin farklı noktalarında ve AVM içlerinde güzel yemek alanları ve restoranlar bulabilirsiniz.

Gruene sosse (yeşil sos), yumurta ve yağın birleşimiyle oluşan yerel bir lezzet olup Johann Wolfgang von Goethe'nin favori yemeğidir. Bu yemek, dereotu, maydanoz, kuzukulağı, chives ve diğer yeşillikler ile servis edilir. Patates ve et soslarıyla ünlü mutfaktaki ana yemekler genellikle Apfelwein adlı özel Frankfurt’un sert elma şarapları ile birlikte tüketilir.

Birkaç yüzyıl önce, içki bölgede çok yaygın değildi. Ama Hessiler içki içmek istedi, bu yüzden de günümüze kadar formülü gelen tart elma şarabını hazırladılar. Bu içki, normalde ışığı kırmaya yardımcı olan küçük elmas benzeri pastiller içeren bir "Geripptes" camında servis edilir. Yerli halkın da belirttiği gibi, çocuklar ve gençler için bu içecek uygun değildir.

Ebbelwoi içmek yaygın bir şeydir ve kişilerin tercihine bağlı olarak tonik su ya da aromalı gazlı içecek ile karıştırılarak tüketilebilir.

Hardal ve yerel minik ekmeklerden olan Broetchen veya Sauerkraut ile servis edilen lezzetli bir sosis olan Frankfurter Wuerstchen farklı restoranlarda bulunan yerel lezzetlerdendir.

Bölgedeki diğer lezzetli yemekler Rippchen, pişmiş domuz Sauerkraut veya Schweinshaxe olarak bilinen et lezzetleridir ve bu yemekler patates püresi ile servis edilir.

Daha hafif bir yerel yemek olarak, çiğ sığır eti, turşu ve soğan ile hazırlanan Gruene Sosse veya Tartarrenbrot'la birlikte dört haşlanmış yumurtadan oluşan bir seçenek de denenebilir.

Sachsenhausen, otantik restoranlar için iyi bir yerdir. Nehrin güney tarafında da güzel restoranlar bulabilirsiniz. Frankfurt’un dört bir köşesinde kafeler, restoran ve marketler bulabilirsiniz. Ancak büyük restoranlar için özellikle önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir.