Google+

Arama formu

Almanya eşcinsel evliliklerine izin verdi

Almanya'da eşcinsel çiftlerin evlenmelerine izin veren yasal düzenleme bugün mecliste onaylanarak kabul edildi. Hürriyet Gazetesi ve CnnTürk kaynaklı haberlere göre Alman Federal Meclisi, muhafazakâr kanadın karşı yönde oy kullandığı, eşcinsel çiftlerin resmi nikâh kıyarak evlenmelerini mümkün kılan önergeyi bugün kabul etti. Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU'nun uzun zamandır engellediği tasarı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in olası bir oylamada grup kararı almayacaklarını ve milletvekillerinin vicdanlarına göre karar vereceklerini açıklamasının ardından meclis gündemine taşınmıştı.

Almanya böylece eşcinsel evliliklere izin veren 15'inci Avrupa ülkesi oldu.

Tasarının kabul edilmesi için Sosyal Demokrat Parti'nin, Sol Parti'nin ve Yeşiller Partisi'nin oyları yeterliydi. Hristiyan Birlik Partisi'nin milletvekilleri arasında da evlilikte eşitlikten yana olanlar bulunduğundan, ülkede eşcinsel evliliklerin yapılabilmesinin önündeki son engel de kalkmış oldu. Başbakan Merkel partisine mensup milletvekillerini seçimleri konusunda serbest bıraksa da partinin muhafazakâr kanadından eleştiriler yükseldi.

Almanya eşcinsel evliliklerine izin verdi

Almanya'daki eşcinsel çiftler bugüne kadar birlikteliklerini kayıt altına aldırabiliyor ancak resmî olarak evlenemiyorlardı. Ülkede eşcinsellerle kadın-erkek evlilikleri arasındaki en önemli fark, eşcinsel çiftlerin evlat edinme haklarının bulunmamasıydı. Ancak Hristiyan Birlik Partileri ortak meclis grubunun hukuk sözcüsü Hans-Peter Uhl, herkese evlilik hakkının anayasaya aykırı olduğunu ve bu nedenle anayasanın değiştirilmesi gerektiği açıklamasını yaptı. Evlilikte eşitlik önergesinin kabul edilmesi hâlinde, Hristiyan Birlik Partilerinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurması da bekleniyor. Öte yandan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ise geleneksel evlilik anlayışının değişmesinin, kanun koyucuya evlilik kavramını farklı tanımlama imkânı yaratması bakımından, anayasanın eşcinsel evlilikler için değiştirilmesine gerek olmadığı yorumunda bulundu.

Başbakan Angela Merkel ise oylamada yasanın çıkmaması yönünde oy kullandığını açıklayarak, evliliğin kadın ve erkek arasında olması gerektiğini savundu. Bunun kendisinin kişisel görüşü olduğunu söyleyen Merkel, kararın toplumsal barışa katkı sağlamasını umduğunu da sözlerine ekledi.