Google+

Arama formu

Antarktika’da buzul hareketleri sebebiyle 150 bin penguen hayatını kaybetti

Antarktika’da kolonilerinin yanında, Lüksemburg’dan daha büyük bir buz dağının koparak karaya oturması sonucu 150 bin kadar Adelie pengueninin öldüğü açıklandı.

Guardian gazetesinin haberine göre Commonwealth Körfezi’nde Denison burnundaki penguen kolonisi, büyük bir su kütlesinin yakınlarında yaşıyordu. Ancak 2010’da 2900 kilometre kare büyüklüğündeki bir buz dağı yerinden koparak, körfezde sıkıştı ve penguenlerin denize çıkışını kapattı. Penguenler, beslenme alanları denize ulaşabilmek için 60 kilometrelik yolculuk yapmak zorunda kaldı. Ancak bu zorlu yolculuk hayvanların telef olmasına neden oldu.

Avustralya New South Wales Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi’ne göre 2011’de kolonide 160 bin penguen yaşıyordu. Şimdiyse 10 bin kadar penguen kaldı. Uzmanlara , denizdeki buzulların kırılmaması ya da B09B adı verilen buz dağının yer değiştirmemesi halinde önümüzdeki 20 yıl içinde kalan penguenlerin de hayatlarını yitereceklerini tahmin ediyorlar.

Araştırmalara göre buz dağı yaklaşık 20 yıldır hareket halindeydi. Kıyıya yakın hareket eden buz dağı, bir buzula çarptı ve sıkışıp kaldı. Sonuç olarak yaşam alanlarını değiştiremeyen penguenler hayatlarını yitirdiler.

(BBC)