Google+

Arama formu

Donald Trump'ın vize yasağı uygulamasına yeni bir mahkeme kararı geldi

Amerika Birleşik Devleri 9. Bölge Temyiz Mahkemesi, Müslüman 6 ülkenin vatandaşlarına Başkan Donald Trump'ın onayıyla getirilen vize yasağının uygulanmamasına yönelik uygulamanın devam ettirilmesine karar verdi.

9. Bölge Temyiz Mahkemesi'nce yapılan açıklamada, "Sn. Trump'ın, kongrece kendisine verilen yetkiyi aşarak, bu kararnameyi aldığına karar verilmiştir," ifadesi kullanıldı. Bunun yanında, Başkan'ın bu vize yasağı uygulamasının "nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkeleri hedef aldığına" da dikkat çekilerek, alınan bu kararın Müslümanlara yönelik olduğu da kaydedildi.

İlk vize düzenleme kararının geçtiğimiz 27 Ocak'ta mahkemece reddedilmesinin ardından, Donald Trump'ın 6 Mart'ta imzalayarak 16 Mart'ta hayata geçmesini planladığı ikinci vize düzenlemesi de Hawaii ve Maryland'deki iki ayrı mahkeme tarafından "dinî ayrımcılık" yapıldığı gerekçesiyle askıya alınmıştı. ABD Adalet Bakanlığı bu kararları temyize götürmüş, konuyu ayrıca ABD Yüksek Mahkemesi'ne de taşıyarak, yasağın uygulanması talebini yinelemişti. Vize yasağı uygulamasıyla ilgili nihai kararın, Yüksek Mahkeme'ce kısa bir süre içerisinde alınması beklenmekte.

Donald Trump'ın ikinci vize düzenlemesi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen ülkelerinin vatandaşlarına 3 ay süreyle yeni bir vize yasağı getirecekti ve ayrıca, ABD'nin mülteci programını da 4 ay süreyle askıya alacaktı.