Google+

Arama formu

Haldi Tapınağı’nda onarım çalışmaları başladı

MÖ 673-72 yılları arasında, Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü’ne bakan bir tepenin üzerine yaptırılan Ayanis Kalesi’nde, 29 yıldır devam eden kazı çalışmaları süresince ortaya çıkarılan ve koruma altına alınan Haldi Tapınağı’nda onarım çalışmalarına başlandı.

1989 yılından beri süren kazılarda Haldi Tapınağı’nın yanı sıra, kalenin anıtsal surları, kapısı, depoları ve evsel mekânları da ortaya çıkarılmıştır. Yalnız mimari yapıların değil, kullanılan malzemelerin, malzeme tedarik rotalarının, günlük hayat akışının, kullanılan araç gereçlerin, sanat eserlerinin de gün yüzüne çıkarıldığı kazılar, Urartular dönemi toplumsal hayatına dair önemli ipuçları vermektedir. 

"Süphan dağının karşısındaki Rusa kenti" anlamına gelen (Rusahinili-Eiduru-kai) Ayanis Kalesi arkeolojik kazı çalışmalarına ilk olarak 1989 yılında Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun başkanlığında başlanmıştır. Çilingiroğlu’nun emekli olması sebebiyle, kazı çalışmaları 2013 yılından beri Doç. Dr. Mehmet Işıklı tarafından yürütülmektedir.

Ortaya çıkarılan yapının kalıcı bir çatı ile koruma altına alınması ihtiyacı yıllar içinde giderek daha da elzem bir hal almıştır. Önemli bir maddi destek gerektiren bu proje, son birkaç yıldır Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba Belediyesi, Van Röleve Müdürlüğü, Van Müze Müdürlüğü ve Van İl Kültür Müdürlüğünün işbirliğiyle uygulamaya konulmuş ve kazı alanı koruma altına alınmıştır. Bununla birlikte, kazı çalışmalarının başarıyla devam edebilmesi için Haldi Tapınağı’nın iç restorasyonunun tamamlanması ve 2011 yılında bölgede meydana gelen depremin kale yapısında yarattığı tahribatın giderilmesi gerekmektedir. Söz konusu çalışmalar şimdilik kazı ekibinin kendi imkânları ve Bakanlığın verdiği ödenek çerçevesinde yürütülmektedir. Fakat çalışmaların daha kapsamlı şekilde uygulanabilmesi için kültürel mirasın korunmasına destek verecek kurumların veya kişilerin yardımı önem teşkil etmektedir.