Venezuela Kültürü

Venezuela deyince diğer birçok Güney Amerika ülkesi gibi kolonyalizm, ekonomik kriz, devrimci ruh ve dans akla gelmektedir. Ülkede etnik çeşitlilik sosyal yaşamın bir parçasıdır. Nüfusun yarısından fazlası kendini melez olarak tanımlamaktadır. 21. yüzyıl başlarına kadar Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Kolombiya’dan gelen göç dalgaları bu durumda etkilidir. Bu dalgalar ülkenin var olan etnik çeşitliliğini arttırmıştır. Göçmenler ülkenin kültürünü önemli ölçüde etkilemiştir.

Venezuela içinde yerli kültürünü, Afrika kültürünü ve İspanyol kültürünü barındırmaktadır. Yerli kültürü müzik ve mutfakta kendini göstermektedir. Afrika kültürü sadece müzikte, İspanyol kültürü ise her alanda hissedilmektedir. Özellikle sinema, edebiyat ve spor gibi alanlar İspanyol kolonilerinden sonra bölgede şekillenmiş ve yer edinmiştir.

Venezuela fakirliğin ve cinayet oranlarının yüksek olduğu bir ülkedir. Ziyaretçiler yankesicilik konusunda dikkatli olmalıdır. Ülke halkı genel olarak sıcakkanlılığıyla tanınsa da göz temasından kaçınılmalıdır. Irkçılığın görülmediği ülkede insanlar birbirlerini negrito(siyahi), flaco(zayıf), gordo(şişman) gibi isimlerle yahut lakaplarla çağırmaktan çekinmezler. Ayrıca Venezuela’da Hugo Chavez ve siyaset hakkında konuşmak da tehlikeli sonuçlara neden olabilir.