Kenya’nın Festivalleri

Kenya’da her sene mart ayında Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali gerçekleştirilmektedir. Dünyanın dört bir yanından turistin katıldığı festivalde 3 gün boyunca müzik, tiyatro, müzik, moda, edebiyat, mimari, heykel ve geleneksel el sanatları sergilenmektedir.

Dini bayramların önemsendiği ülkede halkının büyük çoğunluğunu oluşturan Hristiyanlar Paskalya Bayramını Müslümanlar da Ramazan ve Kurban bayramlarını kutlamaktadır.

Her yıl yarı-çöl bölge Kuzey Kenya Maralal şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Deve Yarışları ve Festivali amatör ve acemilerin yanı sıra profesyonel yarışçıları da ağırlamaktadır. Genellikle ağustos ayında düzenlenen festivalde bisiklet yarışları, eşek sürme, çocuk eğlencelerinin yanı sıra günlük deve kiralama fırsatı da vardır.

Hint Okyanusu kıyısında kasım ayında düzenlenen Mombasa Karnavalı, sanatçılar, dansçılar, müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Kenya kültürünün kutlandığı festivalde seyyar yemek stantları kurulmaktadır.

Kenya'nın Jamhuri Günü milli bir bayramdır. 12 Aralık tarihi hem Kenya'nın İngiltere'nin boyunduruğundan kurtulup bağımsızlığını kazandığı gün hem de Kenya Cumhuriyeti'nin resmen kurulduğu tarih olarak kutlanmaktadır. Bu günde danslı geçit törenleri düzenlenirken aileler genellikle şölen havasında geçen büyük yemekler için bir araya gelmektedir. Ayrıca bu tarihte birçok şehir ve kasaba da kültürel gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.