Londra Gece Hayatı

Dünyanın en popüler ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra'da oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı vardır. Birden fazla katlı barlar ve gece kulüpleriyle ünlü olan şehirde akşamınızı geçirmek için o kadar çok mekan vardır ki seçmekte zorlanabilirsiniz. Yalnız şehirde diğer her şey gibi içkiler de pahalıdır ve çoğu mekan için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Şehirdeki gece hayatı özellikle Holborn-Clerkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury, Camden bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Mayfair'de bulunan gece kulüpleri genelde pahalı ve dünya yıldızlarının gittiği kulüplerdir. Vendome, China White, Whisky Mist, Mahiki gibi burada bulunan gece kulüpleri genellikle davetli listesine göre müşteri kabul etmektedir. Londra'nın güneyinde bulunan Corsica Studios üniversiteli gençlerin tercih ettiği eğlenceli bir kulüptür. Camden'de bulunan KOKO, Clerkenwell'de bulunan Fabric, King's Cross'da bulunan Egg ve Shoreditch'te bulunan XOYO şehrin en popüler gece kulüplerindendir. Greenwich'te bulunan Studio 338 ise Ibiza'daki gece kulüplerine benzer bir atmosfer sunmaktadır. Bu gece kulüpleri dünyaca ünlü pek çok şarkıcıyı ve DJ'i ağırlamıştır.

Londra'nın en meşhur özelliklerinden biri çeşitli konseptlerde yapılan publarıdır. Şehirde bulunan bazı barlar Orta Çağ'dan kalma binalarda bulunmaktadır. Fleet Caddesi'nde bulunan Ye Olde Cheshire Cheese çok eski bir manastır binasını bara çevirmiştir. The Princess Louise, Cittie of Yorke ve the Jerusalem Tavern yine eski ve popüler barlardandır. Trafalgar Tavern, The Oyster Shed, The Mayflower gibi içkilerinizi yudumlayabileceğiniz yerler Thames Nehri kenarında bulunur ve hoş manzalar sunar. The Winemakers Club, Gordon's Wine Bar, Vinoteca gibi şarap odaklı mekanlar da şarapseverler için idealdir. Bedford'da bulunan The Young's ve South Bank'ta bulunan The Founder's Arms Londra'nın en eski birahanelerindendir. Salt Whisky Bar and Dining ve Boisdale Canary Wharf'ta 200'den fazla çeşit viski bulabilirsiniz. Ancak özellikle viski odaklı bu mekanlar oldukça pahalıdır. Londra'nın hemen her noktasında ama özellikle popüler yerlerde çok sayıda bar bulabilirsiniz. Eğer barlardaki fiyatlar pahalı gelirse bazı turistlerin yaptığı gibi sırasıyla Leicester Meydanı ve Camden'de bulunan 1 Big Night Out ve Camden Pub Crawl'un düzenlediği "crawl"lara katılabilirsiniz. Bu sayede farklı içkileri farklı mekanlarda biraz indirimli fiyata içebilirsiniz.

Londra'da aynı zamanda yıl boyunca pek çok kabare, müzikal ve konser düzenlenmektedir. Proud Cabaret City ve Volupte Lounge'da kabarelerin tadını çıkarabilir; Savoy Theatre, Prince Edward Theatre, National Theatre gibi mekanların programlarını takip ederek keyifli bir müzikal veya tiyatro seyredebilirsiniz.