Ivan Franko Parkı

Ukrayna’nın en eski parklarından biri olan Ivan Franko Parkı, 18. yüzyılın sonlarında Kutsal Roma İmparatoru II. Joseph’in isteği üzerine yapılmıştır. Yürüyüş ya da koşu yapmak, kitap okumak ya da sevdiklerinizle huzurlu vakit geçirmek için ideal bir yer olan bu parkı mutlaka gezmelisiniz.

İmparator II. Joseph’in alanın düzenlenmesi ve halka açık bir yer olması emri sonrasında lokanta işletmecisi Johann Höcht, 1799 yılında bu alanı kiralayıp içerisine de Fransız stilinde bir tesis kurmuştur. Bahçe bilimci Karl Bauer 1855 yılında alanın peyzajını tasarlayarak günümüzdeki Ivan Franko Parkı’nı yaratmıştır. Yerel halk arasında Cizvit Bahçesi olarak da anılan Ivan Franko Parkı’nda sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Kiev'e park içinde şehir dendiği gibi Lviv de yeşil bir şehir. Şehrin en köklü üniversitesi İvan Franko Üniversitesi'ne yakın bir konumda bulunan park, öğrenciler için de ideal bir vakit geçirme merkezi. 

11 hektarlık bir alana yayılmış parkta 50 farklı ağaç türünün yaşadığı söyleniyor, ayrıca burada 400 yaşın üstünde tarihi ağaçlar var. Bunun yanı sıra banklar, çocuk oyun alanları ve yürüyüş parkurları mevcuttur. Hafta sonları ve yaz aylarında çeşitli festivallere ev sahipliği yapan parkı denk gelirseniz katılmanızı tavsiye ederiz. Parkta yer alan Ukrayna tarihinden önemli kişilerin heykelerini de yürüyüşünüz sırasında inceleyebilirsiniz. 

Adres: Kyryla i Mefodiya vul. 4, Lviv 79005

Yol Tarifi: Rynok Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanan Ivan Franko Parkı, Lviv Üniversitesi’nin hemen yanıbaşında yer almaktadır.

Yakın Yerler: Potocki Sarayı, Armenian Street