Bahreyn'de Şehir İçi Ulaşım

Bahreyn’de oldukça ilginç bir şekilde, şehir içi ulaşımınızı develerle sağlayabilirsiniz. Şuanda yollarda develer doğrudan olmasalar da, bazı bölgelerde turistler için develerle ulaşım sağlanmaktadır.

Aslında Bahreyn'deki insanlar otomobillere oldukça heveslidirler. Arabalar burada adeta seyir unsurudur. Çünkü yerel halk, gösterişe oldukça düşkündür. Bu nedenle şehirde oldukça lüks bir araba kiralayabilirsiniz. Bahreyn'in toplu taşıma sistemi çok sınırlıdır. Ülkenin yalnızca küçük bir otobüs filosu vardır. Raylı sistemli ulaşım araçları ise maalesef yoktur. Ancak buna rağmen tek seçenek olan otobüsler oldukça ucuzdur.

Otobüsleri tercih edecekseniz, turistler için popüler gezi yerlerine klimalı otobüs turları düzenleyen birkaç şirket vardır. Manzaraları izlemek için bu rahat bir yoldur ve kaybolmayacağınız için de oldukça güvenli gelebilir. Bu otobüsler için otelinizin rezervasyon masasından destek ve yönlendirme alabilirsiniz.

Taksi kullanmak isterseniz, Bahreyn'de çok sayıda taksi bulabilirsiniz. Turuncu taksiler, üzerlerinde birer tabela taşıdıklarından fark etmeniz oldukça kolay olacaktır. Bindiğinizde sürücünün taksimetreyi açmasını hatırlatmanız ve ücret tablosunu kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Sarı etiketli taksiler ise, minibüs taksi mantığıyla belli güzergahlarda çalışan ve beş kişi kadar binerek normal taksilere göre yarı ücretle gidebileceğiniz ulaşım araçlarıdır.

Bahreyn'de araba kullanmak için bir GCC veya Uluslararası Sürücü Belgesi almanız gerekir. Bir araba kiralayabilmek için firmaya ehliyetinizi gösterdikten sonra, prosedürlerle onlar ilgilenir. Bahreyn’de araba kiralama ücretleri oldukça düşüktür.

Yürüyüşü tercih edecekseniz, Manama oldukça küçüktür ve çoğu alanı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ara sokaklar kafa karıştırıcı olabileceğinden elinizde navigasyon ya da harita bulundurmanız faydalı olacaktır. Güneşten korunmak için önlem almanız da sağlıklı bir yürüyüş için faydalı olacaktır.