Osmaniye Mutfağı

etli-kombe-tarifi-etli-kombe-yapilisi-ve-malzemeleri.jpg

Çukurova’nın bereketli tarım alanlarından yetişen taze ürünler nedeniyle Osmaniye mutfağının, bulgurla yapılan yemekleri meşhurdur. Akdeniz mutfağının özelliklerini de taşıyan Osmaniye’nin önde gelen lezzetleri; etli kömbe, Zorkun tava, tavuk doldurma, kaburga dolması, kabak çiçeği dolması, sıkilometrea, bazlama, kete, ekşili kömeç, mahluta çorbası, tutmaç çorbası, pirpirim cacığı, asıda tatlısı, karakuş tatlısı, Osmaniye simidi, tirşik ve süllüm şeklinde sıralanmaktadır.

Popüler restoranlar

* Biber Kebap:Bıçak kıymasından yapılan gerçek Adana kebabı yemek isteyenlerin akın ettiği mekan, temizliği ve güler yüzlü hizmetiyle de öne çıkıyor.

* Güney Restoran: Tavuk ve kırmızı et ağırlıklı bir menü sunan restoranın, hem fırında hazırlanan lezzetleri, hem de pastırmalı humus, şakşuka gibi mezeleri çok lezzetlidir.

* Kebapçı Ahmet Ustanın Yeri: Diz boyunda masaları ve hasır tabureleriyle küçücük bir mekândır. Ancak temiz ve güvenilir bir adrestir. Tam bir aile işletmesi olan mekânın Ahmet ciğerleri Osmaniye’nin en meşhurudur.

* Künefeci Latif Usta: Yöreye özgü lezzetlerden künefeyi, gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz bir mekandır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.