Gençlerin Yaşaması Gereken 16 Şehir

Neredeyse her gencin genlerinde bulunan ve belli dönemlerde evden uzaklara gitme, keşfetme ve macera yaşama istekleri şeklinde ortaya çıkan gençlik ateşi denilen şeyi biliyoruz. Bizim de bu konuda söyleyeceklerimiz var, genç populasyonun en azından belli dönem yaşamasıyla kar elde edeceği 16 şehri listeledik. 

1.Viyana – Avusturya

İlk sırada neden Viyana olduğunu soracak olursanız, burası tarihi, kültürü, ekonomisi ve çevresiyle diğer mekanları bir adım geride bırakıyor. Viyana’yı ‘’Rüyaların şehri’’ ya da ‘’müziğin şehri’’ lakaplarıyla da duyabilirsiniz varın gerisini siz düşünün gençler. 

Viyana

2.New York City – ABD

‘’Asla uyumayan şehir’’ ya da diğer adıyla kültür başkenti. New York biz bu listeye dahil etmesek de pek çok insanın hayatının en az bir döneminde görmek istediği yerlerden biri. Fakat bu her türlü olaya gebe olan şehir özellikle gençler için tadından yenmiyor. 800’ü aşkın farklı konuşma dili ve populasyonuyla farklılıkların dibine vuran şehir aynı zamanda dünya ekomomisinin üç kontrol merkezinden biri. 

3.Malta

Malta’nın bir şehir olmadığını ve New York gibi bir devanasından sonra çok zıt düştüğünü biz de biliyoruz. Fakat burası bir adalar bölgesi, suyu güzel, havası temiz, fiyatları nispeten daha ucuz, vatana, toprağa yakın bir de buranın halkı rahat ve misafirperver. Ayrıca tarihi ve dokusuyla da etkileyici. Yani gençlik burada akar gider. 

4.Melbourne – Avustralya

Melbourne yükseköğretime başlamak ve devam etmek için en uygun şehirlerden biri olarak gösteriliyor. Tabii biz de halden anlamaz değiliz biliyoruz yurtdışı eğitiminin pahalı olduğunu fakat bu bölgedeki evler ve yaşam diğer Avustralya şehirlerine göre oldukça ucuz, üstelik eğitim de kaliteli.

Melbourne

5.Salvador – Brezilya

Bahia olarak bilinen yer; mutfağı, müziği ve mimarisi ile ünlü. Bunun yanında öne çıkan limanları ve ticaret merkezi olmak gibi baba özellikleri de bulunuyor. Fakat genç populasyon için bu son iki özellik ne kadar önemli bilemedik biz söylemiş olalım bizden çıksın. 

6.Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

Burj Al Arab gibi dünyanın en uzun hoteline sahip olan Dubai adeta inşa etmenin ve paranın eş anlamlısı gibi. Yıllar içinde dünyanın en metropolitan ve güçlü başkentlerinden biri olan Dubai’yi mutlaka bir kez görmelisiniz. 

7.Prag – Çek Cumhuriyeti

10 ana müzeyi elinde tutan, tiyatronun, sergilerin, galerilerin ve önemli bir tarihi dokunun yuvası olan Prag her yıl 4 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Şehir gençler için hem eğlence hayatı, hem ucuz yaşamı ve atmosferiyle çekici bir nokta olma özelliğini koruyor. Bir de romantik...

Prag

8.Edinburgh – İskoçya

Başkent Edinburgh neden iyidir sorusunun ilk cevabı "education" genç arkadaşlar. Okulları, kolejleri ve üniversiteleri oldukça güzel olan Edinburgh ayrıca her yıl Ağustos ayında uluslararası sanat fesitvaline de ev sahipliği yapıyor. Tabii sadece bir festival yok yanlış olmasın, en baba olanı bu.

9.Helsinki – Finlandiya

Finlandiya’da yılın 100 günü kışla geçecektir, bu beyaza aşina başkentin size verebileceği hiçbir şey yokmuş gibi görünebilir.. Fakat yaşanılabilir adam gibi bir çevre, kaliteli iş fırsatları ve tutarlı iklim koşulları göz önüne alındığında her gencin bu konforu yaşaması ve hayat standardı kavramını anlaması şiddetle önerilir.

10. Buenos Aires – Arjantin

Güney Amerika’nın Paris’i olarak lanse edilen yer Buenos Aires... Fakat sadece bu ünüyle listeye girmiyor bu şehir; Buenos Aires dünyanın en büyük 20 şehrinden biri ve ticari, kültürel, ekonomik hareketliliği onu gençler için uygun bir hale getirmiş. Ayrıca burası kitap kurtları için bir cennet olarak biliniyor, ‘’the city of books’’ lakabı olan şehirde her Nisan ayında dünyanın 5 büyük kitap fuarından biri açılıyor.

Buenos Aires

11.Amsterdam – Hollanda

Aslında artık Amsterdam’ı anlatmaya gerek yok biliyoruz. Maceranın, eğlencenin, kültürün ve özgürlüğün şehrini her genç tatmalı. Sadece gençler için değil genel olarak en yaşanılası ikinci dünya şehri seçilen, gerek farklı milletlerden insanları, gerekse konuşulan farklı dilleriyle kültürel ve derin bir çeşitliliğe sahip olan Amsterdam’ı görün, tanıyın, yaşayın diyoruz.  

12.Barselona – İspanya

Güneybatı Avrupa’nın gülü, ekonomik ve kültürel merkez, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 8 güzel şeye sahip; Sagrada Familia gibi. Ayrıca insanı güzel, yemekleri güzel, birası ucuz, Akdeniz’e kıyısı olan şahane şehir. Bunlara ek olarak Javier Bardem, Penelope Cruz ve Scarlett Johansson’ın oynadığı Vicky Cristina Barcelona filminin aklımızda bıraktığı etki de var.  

13.Berlin – Almanya

Berlin içinde pek çok ‘’en’’i barındıran bir başkent. Tarihi, mimarisi, filozofları, müziği, sanatçıları ve dahasıyla burası susuzluğunuzu giderecek bir şehir. Sürekli hareketli olan film ve müzik endüstrisi, iş fırsatları, kaliteli eğitim olanakları ve yüksek yaşam standartları ile gelinesi, görülesi yerlerden.  

Berlin

14.Cape Town – Güney Afrika Cumhuriyeti

Hani bazı atarlı giderli zamanlarımız olur; kaçmak, gitmek gibi mastar ekiyle süslü kelimeleri severiz. İşte o dönemler için Cape Town biçilmiş kaptan, çok kalabalık değil, boş da değil. Kendine münhasır, güzel kumsallı, hayatınızın bir bölümünü burada harcasanız üzülmeyeceğiniz bir yer. Yapın bunu Cape Town’a gidin zaten pek çok üniversite öğrencisi burayı tercih ediyor, arkadaş da edinirsiniz.

15.Seattle – ABD

Seattle neden gençlerin yaşaması gereken bir yer diye sorduğunuzda belki doğru düzgün cevap veremeyebiliriz. Ama burası dünyaca ünlü kahve markalarının evi; kısacası denizi, limanı ve kahveyi sevenler Seattle’ı seveceklerdir. Ayrıca güzel yer burası şimdi yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım. Kaliteli hayat, düzgün sokaklar gibi yaşam standartlarınızda level arttıracak şeylere aşina olabilirsiniz.

16.Oslo – Norveç

Oslo işin aslı şahane güzel bir şehir, suç oranı neredeyse yok gibi, yaşam standartları yüksek, eğitim oranı almış başını gitmiş. Gemi şirketleri, gemi satıcıları gibi yüksek seviyeli işleriyle ünlü aynı zamanda. Yani burada yaşarsanız misyonunuz, vizyonunuz allah ne verdiyse kaliteniz artar fakat gelin görün ki Oslo dünyanın en pahalı şehri.