Google+

Arama formu

ClearScan arama cihazı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda deneniyor

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin belirli birkaç ülkeden yapılan uçak seferlerinde cep telefonu haricindeki elektronik cihazların kabinde taşınmasına yasak getirmesinin ardından, alınan güvenlik önlemleri kapsamında yurt dışından getirilen ve hem katı, hem sıvı, hem de tabaka hâlindeki patlayıcıları tespit edebilme özelliğine sahip olan ClearScan cihazı, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda deneme amaçlı olarak kullanılmaya başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yurt dışına sipariş edilen ve katı, sıvı ve tabaka hâlindeki patlayıcı maddeleri tespit edebilme özelliğine sahip olan iki cihazdan birinin kurulumu ve kullanım eğitimi tamamlandı.

ClearScan arama cihazı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda deneniyor

Güvenlik görevlilerine verilen kullanım eğitimlerinin ardından cihaz, Türk Hava Yolları'nın Amerika Birleşik Devletleri'ne tarifeli uçuşunun öncesinde kullanılmaya başlandı. Yolcuların çantaları, uçağa binmelerinden önce cihazla tarandı ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlarla şişelenmiş sıvı ve benzeri maddeleri tespit edildi. ABD'ye yolculuk eden yabancı uyruklu yolcular, seyahat güvenliği için hayata geçirilen bu uygulamadan, havalimanlarında yaşanan vakit kaybını en aza indirgemesi nedeniyle memnun olduklarını belirttiler.

ABD merkezli L3 Güvenlik Sistemleri Şirketi tarafından, ileri teknoloji kullanılarak üretilen ClearScan tomografi cihazı uçuş güvenliğini artırırken, yolculara da bu hususta rahatlık sağlaması hedefleniyor. ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi (TSA) ile Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) tarafından onaylanarak üretilen ClearScan, elektronik cihazlarla birlikte sıvı içerisine kurulmuş bomba düzeneklerini de tespit edebilme özelliğine sahip.