Google+

Arama formu

Dünyanın en uzun tüneli açıldı

İtalya, İsviçre, Avusturya ve Almanya'yı Alp Dağları'nın altından rayla birbirine bağlayacak; 57 kilometre uzunluğunda, 2 bin metre derinliğinde Gotthard Tüneli, önceki gün açıldı. Yaklaşık 20 yılda tamamlanan tünel, dünyanın en uzun ve en derin tüneli unvanını taşıyor.

Dünyanın en kati kaya kütlesine sahip Gotthard Dağı, 12 metre çapında, 400 metre uzunluğunda, 3 bin ton ağırlığında, ‘Sissi’ isimli dev bir matkap makinasıyla delindi. Tünelleriyle ün salmış İsviçre’nin en büyük projelerinden biri olan Gotthard Tüneli’nin yapımında binlerce kişi çalıştı ve tüm süreç 11 milyar Euro’ya mal oldu. Çalışmalar sırasında 28 milyon ton kaya ve taş çıkarıldı. Bu da Keops Piramidi’nden beş kat daha büyük bir kütle demek. Başka bir ifadeyle dağdan çıkarılan kaya parçaları Zürih’ten New York’a olan mesafeyi kaplayabilir.

Dünyanın en uzun tüneli açıldı

Tünelin iç sıcaklığı 50 dereceyi buluyor. Günlük olarak 65 yolcu ve 180 yük treninin geçmesi planlanıyor. Bu da tünel sayesinde her gün yaklaşık 300 trenin Alp Dağları’nın altından saatte 250 kilometre hızla seyahat edebileceği anlamına geliyor. Tünelin açıldığı şu günlerde günlük yolcu sayısının yaklaşık 9 bin olacağı yönünde tahminler var; ancak bu sayının 2020 yılına gelindiğinde 15 bine yükseleceği söyleniyor.  Ancak Gotthard'dan yalnızca yolcular geçmeyecek, tünel sayesinde Avrupa kıtası üzerindeki nakliyat daha çok demiryoluna kayacak. Alpler'de kamyonlarla zor koşullarda taşınan milyonlarca ton mal, tren yoluyla kısa sürede hedefine ulaşacak.

Tünel, Avrupa kıtasının güneyi ve kuzeyi arasındaki mesafeyi İsviçre Alpleri'nin altından 2 bin metre kadar kısaltacak. Artık Zürih’ten Milano’ya 2 saat 40 dakikada ulaşmak mümkün. Daha öncesin bu süre 3 saat 40 dakika ila 4 saat arasında farklılık gösteriyordu.

Gotthard'dan önce dünyanın en uzun tüneli unvanı, 53 kilometre 9 metre ile Japonya'daki Seikan Tüneli'ndeydi.