Google+

Arama formu

Filipinler’de şiddetli deprem

Filipinler’de bu sabah ilk belirlemelere göre 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerkan Jeolojik Araştırma Merkezi’nin yaptığı ilk tespite göre deprem ülkenin güneydoğusunda ve deniz tabanında meydana geldi.

Filipinler’de şiddetli deprem

617 kilometre derinlikte olduğu tespit edilen depremden beş gün önce aynı bölgede 4.7 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Amerika Tsunami Uyarı Merkezinden olası bir tsunami tehlikesine dair henüz bir açıklama gelmiş değil. Filipinli bilim insanlarının yaptığı açıklama ise depremin suyun çok derininde olduğu için tehdit içeren herhangi bir etki yaratmayacağı yönünde.

Filipinler Pasifik içinde “Ateş Çemberi” adı verilen bölgede yer alıyor. Arkeolojik açıdan henüz genç bir ülke olan Filipinler bu yüzden aktif volkan hareketleri ve depremlerden etkilenmeye fazlasıyla müsait bir deprem kuşağının içerisinde. Ülkenin kuzeyinde yer alan Luzon Adası’nda 1990 senesinde gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem ülke tarihinin en şiddetli depremlerinden biri olarak tarihe geçmişti ve depremde yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirmişti.