Google+

Arama formu

Havaalanlarına yolcu taşıma hizmetinde yeni bir dönem başlıyor

Yapılan yeni bir düzenlemeyle birlikte, havayolu şirketlerinin yolcu taşıma lisansları iptal edildi. Bundan böyle şehir terminalleriyle havalimanları arasındaki taşımayı, havalimanı işletmecisi firmalar gerçekleştirecek.

Sabah Gazetesi'den Barış Şimşek'in haberine göre, havalimanlarındaki izinsiz yolcu taşımacılığının önüne geçebilmek amacıyla, ulaşım hizmetlerinde yeni ve önemli bir düzenleme yapıldı. Havayolu şirketleri sadece kendi şirketlerini tercih eden yolcuları havalimanlarına ya da çevre il ve ilçelere taşımak için daha önceden yetkiliyken, diğer firmaların yolcularını da kanuna aykırı bir şekilde taşımaları gerçeğinin açığa çıkması nedeniyle bu şirketlerin izinleri iptal edildi. Bu bağlamda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte, bundan sonra şehir terminalleriyle havalimanları arasında ve havalimanlarından çevre illere ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılık hizmetleri, havalimanı işletmecileri tarafından yapılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bazı işletmeler daha önceki yasal düzenleme dâhilinde yalnızca kendi yolcularını taşımakla yükümlü iken, diğer şirketlerin yolcularını da taşımak suretiyle haksız rekabete neden oluyorlardı. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, bu taşıma yetkisi havaalanı işletmecilerine verildi. Havaalanı işletmecileri bundan böyle firma veya yolcu ayrımı yapmaksızın, herkesi taşıyabilecek. Bunun için de havaalanı işletmecileri ihale açacaklar ve taşıma hizmeti işlerini yıllık bazda anlaştıkları şirketlere verecekler.

Yeni düzenlemeyle birlikte, aynı güzergâh üzerinde en fazla bir firma hizmet verebilecek. Düzenlemeye eklenen geçici bir maddeye göreyse, mevcut B grubu çalışma ruhsatına sahip olan kuruluşlara, hizmetlerini bu maddenin yayımından itibaren 31 Aralık 2017 tarihine kadar devam ettirebilme imkânı tanındı. Büyükşehir belediyeleri ise bu yönetmelik değişikliği kapsamından muaf tutuldu. Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetki verilen ve havalimanlarıyla şehir merkezleri arasında ulaşım hizmeti vermekte olan kuruluşlar, bu düzenleme kapsamının dışında tutulacak.