Google+

Arama formu

Hindistan'da Çıplak Yazılı Sınav

Hindistan'da orduya personel alma sınavında kopya çekilmesini önlemek için adaylardan iç çamaşırlarına kadar soyunmaları istendi.

Basına yansıyan fotoğraflarda, Bihar eyaletindeki Muzafferpur kentinde açık bir alanda bağdaş kurmuş halde, çıplak oturan yüzlerce genç görülüyor.

Hindistan'da Çıplak Yazılı Sınav

Ordu yetkilileri, 'kalabalık aday grubunu kontrol ederken zamandan tasarruf yapmak için bu yöntemin tercih edildiğini' açıkladı. Hindistan Express gazetesine konuşan bir aday, olayın 'küçük düşürücü, onur kırıcı' olduğunu belirtti.

Adaylardan biri Hindistan Express gazetesine bilgi verirken, ''Sınavın yapıldığı alana girdiğimizde, iç çamaşırlarımız hariç üzerimizdeki bütün kıyafetleri çıkarmamız istendi. Tuhaf bulmamıza rağmen, talimata uymaktan başka seçeneğimiz yoktu. Her aday arasında her yöne doğru yaklaşık 2.5 metre vardı'' dedi.

Öte yandan gazeteye konuşan askerler, olayın idari bir hatadan kaynaklandığını açıkladı. Aralarında Bihar'ın da bulunduğu Hindistan'ın kuzeyindeki bazı eyaletler, sınavlarda kopya çekilmesinin yaygın olmasıyla ün yapmış durumda.

Geçen yıl, ailelerin okul duvarlarına tırmanarak çocuklarına kopya verdikleri görüntülerin yayılması eyalet yönetimini zor duruma düşürmüştü. Ocak ayında eyalet yönetimi sınavda kopya çekilmesini para ve hapis cezasıyla cezalandırmayı öngören düzenlemeleri yaşama geçirdi.

BBC Türkçe