Google+

Arama formu

"Masallar Diyarı Kapadokya" yollarda

Nevşehir Valiliği’nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansı'nın destekleri ile oluşturulan Masallar Diyarı Kapadokya projesi başlıyor. Dünyanın en eşsiz rotalarından biri olarak kabul edilen Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tanıtımı için Mobil Kapadokya tırı Türkiye’nin dört bir yanında 15 şehri gezmek üzere yollara çıkıyor. Teknolojik ürünlerle dolu olan tırda ziyaretçiler Kapadokya'ya gitmiş kadar olacaklar.

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Bekir Varol projenin bölgenin tanıtımına ve turizme hizmet etmek amacı ile başlatıldığını ifade ederek; “Masallar Diyarı Kapadokya projesi ile Nevşehir bölgesinde yer alan tarihi, doğal ve kültürel zenginliğin Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşlarımıza taşımayı hedefliyoruz. Nevşehir, potansiyel olarak bir dünya şehridir. Onu hak ettiği noktaya taşımak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Nevşehir'de sanal tur

Kapadokya Tanıtım tırı, Türkiye’nin dört bir yanında 15 ili gezecek. İstanbul’da, 9 Eylül’de Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve 10 Eylül’de Caddebostan Sahili’nde görülebilecek.

Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tanıtımı için özel tasarlanmış olan tırın içinde LED ve plazma ekranlar yer alıyor. Bölgenin tarihi ve turistik alanlarının özel kameralar ile çekilmiş filmleri hem bu ekranlardan hem de Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleri ile izlenebiliyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ile çekilen filmlerde; doğa harikası Peribacıları, Kapadokya bölgesinde yer alan eski uygarlıkların izleri yer alıyor. Ayrıca Anadolu çömlekçilik sanatının merkezi Avanos ve Avanoslu çömlek ustalarının marifetli ellerinden çömlek yapımının inceliklerini sanki yanlarındaymış gibi görebiliyorlar. Dokuma tezgahlarında yüzyıllardır yaşatılan Anadolu motiflerinin renk canlılığına, tırda yer alan teknoloji dünyası ile adeta dokunma imkanını bulabiliyorlar. Böylece ziyaretçiler Nevşehir bölgesinin muhteşem doğası ve tarihi alanlarında sanal bir tura çıkabiliyorlar. Mobil Kapadokya tırını gezen katılımcılara minik biblolar hediye ediliyor. Ayrıca ziyaretçilerin katılabileceği yarışmaların kazananı olacak ilk üç kişi, 5 yıldızlı otellerde konaklamalı tatil, balon turları ya da safari kazanacak.

Instagram : @masallardiyarikapadokya