Guatemala Mutfağı

IMG_0376.jpg

Guatemala mutfağı bölgeden bölgeye farklılık göstermekle beraber daha çok Meksika ve İspanyol mutfağı etkisindedir. Fakat Meksika mutfağı kadar baharatlı yiyeceklere rastlamazsınız. Ülke mutfağında mısırdan yapılan tortillalar, siyah fasülye ve pirinç çokça yer tutmakta ve hemen her yemeğin yanında mutlaka servis edilmektedir. Et ve balık tüketiminin yoğun olduğu ülkede çorba da hayli popülerdir. Hemen her yemeğin içinde et vardır.

Ülkenin geleneksel lezzetlerinden kaq ik bitkilerle harmanlanarak hazırlanan hindi çorbasıdır ve daha çok Alta Verapaz’da pişirilmektedir. Empanadas adını verdikleri normal un ya da mısır unundan hazırladıkları ve et ve patates ile doldurdukları yemekleri de çokça sevilmektedir. Guatemala’ya gittiğinizde pepianı mutlaka deneyin. Pepian tavuk, biftek ve domuz etinin yanı sıra domates, karabiber, chilli ile hazırladıkları tortillalarıdır. Püre haline getirilmiş ve soğan ve baharatlarla çeşnilendirilmiş avakado yemeği guacamole lezzetli bir aperatiftir. Chiles rellenos yemeği ise sebze, karabiber ve peynirle hazırlanan bir et yemeğidir.

Guatemala’da kahvaltı da kahvenin yanında frijoles adını verdikleri siyah fasulye, yumurta ve ekmek yemek alışkanlığı vardır. Öğlen yemeklerini ise ‘comedores’ adını verdikleri mekânlarda yemeyi tercih etmektedirler. Comoderes için restoran demek doğru olmayacaktır. Genellikle en fazla 4 kişilik masanın bulunduğu bu küçük dükkânlarda ucuz ve bir ya da iki opsiyonun olduğu yemek seçenekleri vardır. Fakat ülkeye gittiğinizde bunlardan birinde mutlaka yemek yemeniz tavsiye edilir, çünkü geleneksel Guatemala mutfağını en iyi burada tadabilirsiniz.

Guatemala’nın ulusal birası Gallo’dur. Ham şeker kamışından yaptıkları quetzalteca güçlü içkilerinden biridir. Yerel romları Ron Centenario Zacapa’nın hayli meşhur olduğu ülkede licuados adını verdikleri taze meyveler ve sütle hazırlanan içecekleri de çokça tüketilir. Guatemala’da müşterilerden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.