Guatemala’nın Festivalleri

burning-the-devil-photo-by-santiago-billy-prem-1150x764.jpg

Guatemala zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu yüzden ülkede pek çok festival vardır. Bunlardan ilki her temmuz başında Coban’da kutlanan ve iki hafta süren La Fiesta NacionalIndígena de Guatamela’dır. Aynı zamanda en önemli Maya festivallerinden olan etkinlik boyunca geleneksel kıyafetler giyilir, konserler düzenlenir, dans edilir. Maya kültürüne özgü yemekler servis edilir ve el yapımı ürünler satışa sunulur.

Dia de Todos los Santos ve Dia de Los Mertos ülkede ölülere adanmıştır. Her sene 1 Kasım’da ülke genelinde kutlanan festivalde mezarlıklar ziyaret edilip, renkli şekerden yapılma kafatasları, iskelet kostümleri giyilip ve hediyeler dağıtılmaktadır. Ayrıca ülkenin geleneksel yemeklerinden fiambre de bu tarihte pişirilir.

Garinagu Festivali ülkenin en renkli festivallerinden biridir. Karayip kıyısında Livingston’da düzenlenen festivalde sokak partileri ve müzikli eğlencelerin yanı sıra dini seremoniler de gerçekleştirilmektedir. Festival her yıl kasım ayının sonunda düzenlenmektedir ve Garifuna halkının geleneksel festivalidir.

Antigua kentinde düzenlenen geleneksel festival Semana Santa’da ise dini ikonlar, çiçeklerden yapılmış halılar ve renkli kostümlerini giymiş katılımcılar şehri kuşatır. Festival her yıl nisan ayında paskalya haftasında düzenlenmektedir.

La Quema del Diablo yani “şeytanın yanışı” adlı festivallerinde ise Guatemalılar şeytanı sokaklarından temizlerler. 7 Aralık tarihinde Guatemala City’de düzenlenen festivalde sokaklarda ateşler yakılır ve müzik yapılır.