Honduras Mutfağı

street-food.jpg

Honduraslılar için ana öğün öğlen yemeğidir. Bezelye, pilav ve tortillanın hemen her yemeğin yanında mutlaka servis edildiği ülkede çok farklı pişirme teknikleri mevcuttur. Bezelyeyi haşlayarak, ya da kızartarak servis eden Honduraslılar tajadas adını verdikleri kızartılmış muzu da çok sevmektedirler. Domuz etini çokça tüketen Honduraslılar, tavuk ve bifteği de yemeklerinde sıkça kullanmaktadır. Kıyı bölgelerde özellikle Bay Adası’nda balık ve deniz mahsulleri önemliyken, Garifuna’da daha ziyade baharatlı yemekler ve hindistan cevizi suyu tüketilmektedir.

Ülkenin en tipik yemeği, plato tipico dedikleri ve büyük düz tabaklarda servis ettikleri biftek, kızarmış patates, lahana turşusu, bezelye, ekşi kremalı pilav ve tortilladan oluşan yemekleridir. Hatta ülkenin hemen her yerinde en çok karşınıza çıkacak yemek seçeneği plato tipico olacaktır. Baleadas adını verdikleri kızartılmış bezelye, peynir, ekşi krema ve soğan turşusundan hazırladıkları tortillalarını, avakado, et veya omlet ile servis etmektedirler. Ülkenin geleneksel tatlarından sopa de caracol, deniz salyangozu çorbasıdır. Bu çorbayı hindistan cevizi sütü, yengeç, balık, yeşil sebzeler ve taze kişniş ile hazırlarlar. Hafif bir atıştırmalık menüsü olarak nitelendirdikleri anafres ise siyah bezelyeyi peynirle pişirip yanında mısır ile servis etmektedirler.

En sevdikleri içecekler arasında licuados adını verdikleri mango, hindistancevizi, karpuz ve muzdan hazırladıkları milkshakeleri gelmektedir. En popüler yerel içkileri arasında Flore de Cana markalı romları vardır. Ayrıca genelde sarı biranın tercih edildiği Honduras’ta Port Royal, Imperial ve Barena en ünlü markalardır. Salva Vida ise malt oranı daha yüksek alternatifleridir. Honduras’ta bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı ise hesabın yüzde 10’u kadardır.