Nepal’in Festivalleri


Daşain
Tanrıça Durga’nın şeytan Mahisaşur’u yenmesinin kutlanmasıdır.

Tihar
Işığın ve renklerin tanrıça Laxmi’ye adanışıdır. Bu iki festival ülkenin tamamı tarafından kutlanır.

BuddhaJayanti
Buda’nın doğum günü olarak Mayıs veya Haziran ayına denk gelen günlerde Budistler Lumbini’ye hacca gelirler ve yerel halk ve Budistler bu festivali Buda’yı anarak büyük şölenlerle kutlarlar.

GaiJatra
Ölüm tanrısı Yamaraj’dan korkma ve aynı zamanda ona tapınma amacıyla kutlanır. Newariler tarafından ve ülkenin genelinde Ağustos-Eylül aylarında kutlanır. Kutlamanın diğer adı inek festivalidir ve kutlama sırasında sokaklardan inekler geçirilir.

YanaiPurnima
Hindular tarafından Sharawan ayında kutlanan bir festivaldir. Janai veya Yanai erkeğin göğsüne giydiği pamuk ipliktir. Bu iplik bedenin, konuşmanın ve aklın sembolüdür. Birisi bu ipliği giydiğinde bu üç şeyi kontrol ettiği anlamına gelir. Bu iplikle çocuk erkekliğe girer.

Teej
Kadınların oruç tutarak ailelerine evliliklerine ve çocuklarına dua ettikleri bir bayramdır. Halk müziği ve danslar bu geleneğe başka bir güzellik katar. Kadınlar bu festivalde kırmızı giyer ve tapınaklara dans ederek oruç bir şekilde gider. Bu festival günümüzde kadınlar günü ve kadın haklarıyla ilişkilendirilir.

Diğer festivallerden bazıları Shee Krishna Janmastami, Fagun Purnima, Maghe Sankranti, İndrajatra ve Mahashivaratri’dir. Neredeyse tamamı dinsel temelli olan bu festivallerin ülkenin farklılıklarını, çok-kültürlülüğünü birleştirme gibi önemli bir görevi vardır.

prayer-flags-484511_960_720.jpg