Lübnan'ın Festivalleri

Baalbeck.jpg

Lübnan'da alışılmışın dışında festivallere rastlamak mümkündür. Antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Baalbeck şehri Lübnan'dadır. Baalbeck Uluslararası Festivali bu antik kentte gerçekleştirilen ve Ortadoğu'dakien eski ve prestijli etkinliktir. Her yıl düzenlenen ve iki ay süren bu festival temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirilir. Festival programında ise konserler ve dans gösterileri bulunur.

Lübnan'daki bir diğer festival ise 200 yıllık bir sarayda haziran ayından ağustos ayına kadar süren Beiteddine Festivali'dir.

Tyre Festivali de geçmişle bugünü buluşturan festivallerden biridir. Denizlerin kraliçesi olarak bilinen Fenikeli Tyre adına düzenlenen bu festivalde folklorik düğün partileri, geleneksel sergiler, tiyatrolar ve eğlence aktiviteleri düzenlenir.

Biblos Uluslararası Festivali ise Fenikeliler'in kurduğu ilk şehir olduğuna inanılan 7000 yıllık Biblos kentinde düzenlenir. Festival kültür etkinlikleri ve eğlence organizasyonlarından oluşur.

Lübnan'daki diğer festivaller Al Bustan Festivali, Douarnenez Sinema Festivali, Beyrut Uluslararası Belgesel Festivali ve Beyrut Moda Haftası şeklinde sıralanabilir.