Büyüleyici Bir Kış Masalına Yolculuk - Beyaz Ülke Laponya (6. Bölüm)

Buz kıran gemisindeki heyecan dolu maceramızdan sonra İsveç’tenFinlandiya’ya geçmeden önce İsveç sınırları içinde hoş bir restoranda öğlen yemeği yiyeceğiz. Bu arada sınır diyorum ama Avrupa ülkeleri arasında sınır yok elbette, İsveç’in ünlü mağazası Ikea mağazası görüntümüze girdiğinde İsveç’e geldiğimizi anlıyoruz, bir de yolun üstüne yerleştirilmiş olan kameralar, hangi aracın, turun ülkeye giriş yaptığını gözlüyor ya da kaydediyor. Yine her yer beyazlar içinde.

Buralarda tüm yollar tamamen kar kaplı, araçlar normal yolda gider gibi rahatlıkla ve normal hızlarında 80 kilometre ile ilerliyorlar ancak endişe etmeye gerek yok, kasım ayında tüm araçlar kar lastiklerini takıyor ve hiçkimse hiçbir kuralın dışına çıkmıyor, bu akıllarına bile gelmiyor. 
Restoranımız (Kukkolaforsen) coşkuyla akan bir nehir kenarında, karlar diz boyunu aşmış, yollar, ağaçlar, evlerin damları bembeyaz bir örtünün altında, yine muazzam manzaralar.

Gürül gürül akan nehrin öte yakasında, Finlandiya tarafında görüntümüze giren köy, çatıları karla kaplı şirin evler, arkasındaki orman, batmaya yüz tutmuş güneşin ışıkları altında o kadar şirin görünüyor ki karlarda bata çıka müthiş fotoğraf çekiyorum.

Biz yemeğimizi İsveç’te yerken saat 13.00, hemen karşı kıyıda yani Finlandiya’da ise saat 14.00’ü gösteriyor. Yani yeni yılı birer saat arayla iki ayrı ülkede kutlayabilirsiniz.
 
Restoran bir aile işletmesi, 5. kuşak restoran sahibesi genç bayan, bize ikram ettikleri somon balığının hemen önümüzdeki nehirden nasıl avladıklarını anlatıyor. Buraların en meşhur ve lezzetli yemeği somon ve İsveçköftesi seçenekli yemeğimizi yer yemez harika manzaralarda harika fotoğraflar çekmek için yine kendimi dışarı atıyorum.

Bu yakada da bir o kadar güzel manzaralar var, bir somon avcısının karlar içindeki devasa heykeli, kar kızakları, karların arasında kaybolmuş arabalar.. Bundan sonrasını size fotoğraflar daha iyi anlatacak.

Biz artık yola koyulmalıyız, yolumuz biraz uzun ve gün erken tükeniyor. Bizi yepyeni maceraların, heyecanların beklediği, muhteşem güzellikler, manzaralar arasında gizli bir inci, Luosto’ya doğru yola çıkıyoruz. Batmakta olan kuzey güneşi son ışınlarını, cansız ve cılız olsa da, ormanın karlı ağaçları üzerine serpiştiriyor ve bize eşlik ederken bir yandan da muhteşem manzaralar sunuyor.

Köye girdiğimizde hava kararmak üzere ama karların büyülü beyazı ortalığı halen aydınlatıyor.

Sokakların dekoratif lambaları, evlerin, otellerin ışıkları yanmış ve yoğun bembeyaz karların üzerine yansımalarını çoktan bırakmıştı.

Nefesimi tuttum, burası inanılmaz bir yer… Ülkenin her bir köşesinde ayrı cennet gizli, her köşe ayrı güzel.

Lapland’ın ortalarında yer alan Luosto hem yaz hem kış için bölgenin popüler bir tatil yöresi. Küçücük ve nüfusu az bir köy ama her mevsim popüler, özellikle kış aylarında, aklınıza gelebilecek tüm kar etkinliklerini yapabileceğiniz şipşirin bir köy olduğu için yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Köyde birçok otel var ama siz daha keyifli bir yerlerde kalmak isterseniz, içinde şömine ve saunası da bulunan ahşap kulübeler ya da cam igloo oteller de bulabilirsiniz. Köyün yakınlarında, kayak ve kar yürüyüşü pistleri ve pistlerin bulunduğu dağların eteklerinde Pyhä-Luosto Millî Parkı bulunuyor. Zaman zaman Ren geyiklerini de göreceğiniz muazzam bir tabiatın içinde, harika bir ormanda karlarla kaplı ağaçların arasından kar motorlarıyla turlar da büyük keyif. Şanslıysanız kuzeyışıklarını da bu yörede, tabii köyün dışında karanlık alanlarda izleyebilirsiniz. Bu akşam bizim ışıkları görebileceğimiz ikinci gecemiz ama ne yazık ki hava oldukça bulutlu, kar atıştırıyor ve maalesef ışıkları görmek şansımız hiç yok. Yarın akşam ise son şansımız ve düşündükçe heyecanlanıyor ama umutsuzluğa kapılıp hayal kırıklığı yaşıyorum… Acaba yarın görebilecek miyiz?
 
Kısacası bu köy Lapland’da aklınıza bile gelmeyen her türlü kış sporları yapabileceğiniz, ülkenin özelliklerini yansıtan tüm kar etkinlikleri için çok doğru bir adres. Ayrıca Baltık ülkelerinde, özellikle Polonya, Rusya’nın ünlü taşı ametist severseniz, burada bulabilirsiniz.
 
Otelimize (Lapland Hotel Luostotunturi) yerleşip yakınlarında, çevredeki tüm yapılar gibi kütüklerden yapılmış ahşap, şirin bir restorana (Kelo) gidiyoruz.

Tabii ben fotoğraf çekmekten kendimi alamadığım için kaybolmak üzereydim.

Burada da yemek tüm bu yörede olduğu gibi bir çorba ile başlıyor (genellikle mantar, sebze ya da somon), bol salata, peynir, somon veya geyik eti ile püreden oluşuyor. Masalarda mutlaka harika tereyağı ve ekmek olurken bir tatlı ile sonlandırılıyor, bu da vücudun soğuğa dayanıklı olması için çok önemliymiş. “Mutlaka yiyin ve korkmayın, kilo almazsınız” dediler, gerçekten de onca tereyağı ve tatlıya rağmen kilo almadan döndüm, tabii günde 10 bin ve fazlası adım da attık. İçki derseniz buranın özel içkisi “lakka”, her türlü yöre meyvelerinden yapılan bir likör, ben çok beğendim, her akşam içmekle kalmayıp alıp geldim. Yöre meyveleri genellikle “berry” cinsi ve dünyanın en sağlıklı “orman meyveleri” (strawberry, raspberry, cranberry, blueberry, blackberry gibi – çilek, böğürtlen, yaban mersini, ahududu ve ülkemizde olmayan hatta Türkçe adı bile olmayan her derde deva meyveler.)
 
Bizim bu köye gelmemizin nedeni ise çevrede çok sayıdaki Ren geyikleri ve “husky” köpekleri çiftliklerini ziyaret, yaşamları hakkında bilgi almak ve bu sevimli hayvanlarla kızak turu, tabii beyaz bir cennette, bembeyaz bir ormanın içinde.
 
Yemekten sonra otelimize gidene kadar yine ormanın içinde, çevreyi, kardan dalları yıkılan inanılmaz güzellikteki ağaçları fotoğraflamaya daldım, eldivensiz elim ve deklanşöre basan parmağım donana kadar çektim.

Otelin barında bir "lakka" sonrası, yarın sabah yapacağımız kızak turlarımızı düşünerek yine mutlu, yine heyecanlı uykuya dalıyorum…

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-1-bolum
2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-2-bolum
3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-3-bolum
4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-4-bolum
5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-5-bolum-0
7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-7-bolum
8. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-8-bolum
9. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-9bolum10. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-10-bolum

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.