Bhutan Festivalleri

Bhutan’da düzenlenen festival ve etkinlikler çoğunlukla Budizm kökenlidir. Ancak tabii ki doğaya olan sevgileri de pek çok festivali doğurmuştur. Bunlardan biri de Kasım ayında düzenlenen “Siyah Boyunlu Turna Festivali”dir. Bu festival hem kuşların ülkeye göçlerini kutlamak hem de onları korumak için düzenlenir. Maskeli dans gösterileri, koro dinletileri ya da tiyatro gösterileri izleyebilirsiniz.

Her yıl Temmuz ayında ülke çapında “Haa Yaz Festivali” düzenlenir. Göçebe yaşamlarını öne çıkardıkları festivalde dinlerini de onurlandırmış olurlar. Geleneksel dans ve müzik gösterileri yapılır.

Bir diğer ilginç festival ise her yıl Kasım ayında düzenlenen “Merak Tshechu”dur. Thrashigang Dzong bölgesinde düzenlenen festivalin bulunduğu vadi, modern dünyadan tamamen uzaktır ve neredeyse el değmemiştir. Bu bölgedeki halk hala hayvan avlayarak yaşamını sürdürür. Kadınların çok eşli evlilik yapabildiği bir yerdir. İşte burada düzenlenen 3 günlük festival boyunca ilginç deneyimler yaşayabilir, yerli hak ile iç içe olup onları yakından tanıyabilirsiniz

Bhutan’ın en büyük festivallerinden biri de “Thimphu Tshechu”dur. Ay takvimine göre sekizinci ayın onuncu gününde başlayan festival için keşişler özel dans gösterileri düzenlerler. 3 gün boyunca ritüeller ve ayinler yapılır.